Rhosgobel je ve scénáři Putování do Rhhosgobelu (1.cyklus Stíny Temného hvozdu) unikátní lokací, která je ve hře od samého začátku, ale je možné do něj cestovat až v okamžiku, kdy jste se dostali přes první část scénáře 1AB – Zraněný orel. Ta tedy představuje vaši cestu k sídlu čaroděje Radagasta. Dokud se k němu nedostanete, Wilyadorova zranění (orel ve scénáři) není možné žádným způsobem léčit a orel vám tak postupně chřadne pod rukama. Jakmile dospějete do Rhosgobelu, můžete začít využívat léčitelské efektu karty události Umění Imladris či jiných efektů karet, které orlův stav jen a jen zlepší. Kromě toho se také vydáváte do okolí např. Lesíku a hledáte lístky Athelasu.

Athelas je představován další kartou cíle a v balíčku střetnutí je obsažen celkem čtyřikrát. Podle toho, jak moc se vám zdá, že se orlův čas krátí, můžete se pokusit celé hledání urychlit tím, že za cenu dalšího poranění orla použijete Reakci karty úkolu 2B – Radagastova žádost tak, jak byla popsána na začátku článku – viz recenze. K získání Athelasu se musíte zbavit karty, která byla Athelasu přidělena jako její stráž (lokace, nepřítel či zrada), a vyčerpat hrdinu pro jeho sebrání.

Jakmile se vám povede položit na kartu 2B – Radagastova žádost poslední chybějící žeton, dojde k rozuzlení příběhu. Třetí část 3AB – Návrat do Rhosgobelu je už jen uzavřením příběhu, kdy každý Athleas vyléčí Wilyadorovi 5 zranění, a pokud máte Athelasů dost a orel není zraněn, povedlo se vám jej zachránit. V opačném případě hru bohužel prohráváte.

Možná si říkáte, kde je Radagast, o kterém se toho zpočátku hodně namluvilo. Využít ho můžete v podobě pomocníka, který na sebe sbírá žetony zdrojů podobně, jako kdyby byl hrdinou. Tyto žetony může použít pro placení karet s vlastností Stvůra, jako jsou právě v tomto scénáři tolik potřební Orlové. Jako akci také může utratit libovolný počet svých zdrojů, aby nějakým Stvůrám vyléčil odpovídající počet zranění. Problémem může být jeho „gandalfovská“ cena, ale pokud se vám jej povede vynést relativně včas, dá se použít na doléčení Wilyadora těsně před splněním druhé části scénáře. Jen je třeba připomenout, že po použití této své schopnosti na Wilyadora musí Radagast opustit hru.

Sepsal pro vás Libor

athelas

Athelas

Athelas (v Obecné řeči králův lístek, quenijsky asëa aranion) je fiktivní bylina s léčivými účinky, která se objevuje v románu Pán prstenů J. R. R. Tolkiena.

Původ a účinky

Rostlina pocházela původně z ostrova Númenoru. Je možné, že ještě předtím rostla v Beleriandu, který na konci Prvního věku zaplavilo moře. V době Války o Prsten na konci Třetího věku na severu Středozemě už byly její účinky známy jen lidem putujícím v divočině. Také na jihu v Gondoru byla rostlina už téměř zapomenuta, avšak její lidový název králův lístek vyjadřoval víru, že v rukou krále má léčebné účinky. Protože však poslední král opustil Gondor před téměř tisíci lety, athelas byl připomínán jen v polozapomenutých říkankách. Aragorn několikrát použil athelas, aby pomohl svým přátelům, pokud utrpěli těžká zranění:

 

  • Když při souboji s Prstenovými přízraky bodl Froda do ramene Černokněžný král prokletou morgulskou dýkou, zůstal v ráně úštěpek čepele. Aragorn tehdy v lesích u Větrova nalezl athelas a použil jeho listy ke zpomalení účinků morgulské dýky.
  • Nasbíraný athelas pak využil ještě jednou poté, co Společenstvo uniklo z Morie, kde Frodo a Sam Křepelka utrpěli zranění od skřetů. Více athelasu zpod Větrova mu však již nezbylo.
  • Athelas potom Aragorn využíval jako účinný lék proti temné nemoci gondorských vojáků, kterou lidé označovali Černý dech. Nemoc způsobovali nazgûlové a každý postižený se rychle propadal do zlých snů, z nichž už se zpravidla neprobudil. V Gondoru však bylo velmi nesnadné athelas sehnat, protože nikdo nevěděl o jeho účincích, naštěstí se jej však podařilo najít u nějakého starce, který jej užíval v odvaru proti bolestam hlavy. Aragorn s pomocí athelasu vyléčil z Černého dechu Faramira, Éowyn i Smělmíra.

Je zajímavé, že athelas se při každém použití projevoval poněkud odlišně, zejména odlišnou vůní.

Vzhled

V knize není rostlina nijak detailně popsána, nicméně má podlouhlé listy a charakteristickou nasládlou vůni, podle níž ji může najít ten, kdo ji zná. Listy zřejmě voní poměrně výrazně, protože Aragorn rostlinu pod Větrovem nalezl téměř potmě. Pokud se listy rozmačkají, jejich sladká či spíše „zdravá“ vůně se ještě zintenzivní. Ve filmovém zpracování jde o menší rostlinu s temně zelenými listy. Inspirací pro Tolkiena byla možná bazalka, jíž jsou přisuzovány léčebné účinky a její název (z řec. basilikos, královský) tomu rovněž nasvědčuje.

Zdroj: WIKIPEDIA

ring


 Originální znění karty v EN:

Athelas
Type: Objective
Encounter Set: A Journey to Rhosgobel
Item.
Guarded.
Action: Exhaust a hero to claim this objective if it has no encounters attached. Then, attach Athelas to that hero.

Set: AJtR Number: 63
Quantity: 4
Illustrator: Sara Biddle


Sdílej kartu s přáteli !

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.