[RegUserOnly][/RegUserOnly]PŘÍBĚH

Když jste dosáhli východní části říše Trpasluj, spatřili jste chloubu trpasličích řemeslníků. Z hlubin se ale ozývá zvuk bubnu a zdá se, že tyto haly jsou zamořené skřety.

b

POPIS KARET ÚKOLŮ

1AB – Poblíž brány (Nearing the Gate – 9 žetonů postupu)

Před vámi se ozval zvuk, cosi jako praskání provázené záblesky, cestu cosi vám zahradilo cestu. Je to postava stínu a plamene, starodávný démon Morgoth a jeho přítomnost zde vysvětluje všechno, co se v Morii děje.

Při přípravě hry se karta lokace Temná jáma odloží stranou mimo hru a Durinova zhouba se umístí do oblasti odhalení. Po odhalení druhé strany karty úkolu se ohrožení všech hráčů sníží na 0. Z balíčku střetnutí se následně odhalí X karet, kde X je o jednu méně, než je počet hráčů.

2AB – Zadní voj (The Rear Guard – 16 žetonů postupu)

Ohnivý démon je Durinovou zhoubou, zkázou trpaslíků a novým Pánem Morie. Nelze jej zničit obyčejnými zbraněmi. Musíte vymyslet jiný způsob, jak se ho zbavit, zatímco na vás neúnavně útočí svým mečem a bičem.

Karta úkolu má povinný efekt diktující, že jakmile alespoň 1 hrdina plní úkol, umístíte na kartu úkolu 4 žetony postupu, obcházejíc při tom aktivní lokaci. Pokud nemá Durinova zhouba žádný život, postupujete okamžitě do třetí etapy scénáře.

LOTR_LCG_14_Quests_CZ4

3AB – Pán Morie (Last Lord of Moria – 1 žeton postupu)

Na okraji zubatého útesu se ozval zvuk valících se balvanů, což vám poskytlo náhlý nápad. Všimli jste si prasklin a děr podél celé své cesty a možná že by dobře načasovaný sesun skály mohl Balroga poslat do hlubin pod vámi…

Po odhalení B – strany následuje okamžitý Balrogův útok na prvního hráče. Temná jáma je přidána do oblasti odhalení. Hráči nemohou vyhrát, dokud je Balrog – Durinova zhouba ve hře. Pokud Balrog opustí hru efektem karty Temná jáma, hráči hru vyhráli.

 

MECHANIKA

Celý scénář se točí kolem vašeho finálního souboje s Durinovou zhoubou a je vlastně vyvrcholením celého šestidílného putování k Morii a skrze její tunely. Balrog tak představuje největší oříšek, s jakým se nejspíš budete v tomto cyklu potýkat, přestože Pozorovatel a Bezejmenné věci také nebyly žádnou procházkou růžovým sadem.

Durinova zhouba (Durin´s Bane) začíná od přípravy hry v oblasti odhalení a vzhledem k tomu, že jeho odstranění je vlastně cílem celého dobrodružství, budete jej tam mít v průběhu celé hry, dokud vás nerozsápe nebo vy jej neshodíte do bezedné propasti. Základní statistiky má poměrně vysoké (4-6-3), ale s podobnými jste se již jistě setkali. Nepříjemné je, že ve hře je od samého počátku a není příliš času se na něj připravit vzhledem k jeho hodnotě pro střetnutí s hráčem na čísle 1. Kromě toho v jeho arsenálu (balíčku) se nachází dostatek hraček, prostřednictvím kterých se mu mohou tyto hodnoty navyšovat. Další věc, která nepotěší, je celkem 27 životů. Nízká obrana a relativní jednoduchost jeho zranění je vykompenzována novým klíčovým slovem známým již z balíčku dobrodružství Pozorovatel ve vodě, a tím je regenerace. Balrog si totiž sám vyhojí 3 zranění každé kolo, takže jeho brzké posekání nemusí nic znamenat, protože jakmile se dostanete pod větší tlak a nestihne jeho zranění alespoň „přiživovat“, budete se dívat, jak se vám přímo před očima jeho rány zase zavírají a žetony zranění z něj odpadávají jeden za druhým, aby před vámi po pár kolech stál bez jediného šrámu. Dalším klíčovým slovem je  nezničitelný (indestructible). Ať už mu dáte jakýkoliv počet zranění, stejně ho nezabijete běžnou cestou a jediný konec mu může připravit lokace Temná jáma v poslední části dobrodružství. Hráči navíc nemohou na Balroga zahrát doplňky, pastmi se zkrátka propálí skrz, ale alespoň na něj fungují všelijaké ostatní triky a nemá imunitu vůči všemu.

LOTR_LCG_14_Cards_CZ52

Navzdory své nízké hodnotě pro střetnutí s hráčem nemůže pustit oblast odhalení a je považován za nepřítele ve střetnutí s každým hráčem, jehož ohrožení je 1 nebo vyšší, a na každého hráče tak útočí v průběhu fáze boje. Zvláštností tohoto scénáře je redukce ohrožení na 0 na začátku hry, takže pokud nebudete neúspěšní při plnění úkolu v prvním kole, máte od jeho útoků na toto první kolo oddech, ale v dalších kolech už bude každý hráč minimálně jednomu útoku čelit (samozřejmě pokud se mu nepodaří nějak ohrožení snížit zpět a získat tak další krátkou přestávku).

Durinova zhouba je tak zdárně připravena a zhruba tušíme, čemu budeme čelit, takže se pojďme podívat na to, jak hra většinou probíhá. V první části proti sobě máte Balroga a standardně odhalované karty z balíčku střetnutí, odrážíte Balrogovy útoky a navzdory jeho trvalému ohrožení na čísle 4 se snažíte umístit nějaké žetony postupu na kartu úkolu. Pokud máte volné postavy, můžete se pokoušet útoky oplácet, ale Balrog se vám stejně postupně regeneruje, takže pokud nedokážete tato zranění dávat pravidelně a alespoň udržovat to, čeho jste dosud dosáhli, rané útoky nemusí mít později příliš velký význam. Jakmile umístíte 9 žetonů stop, můžete postoupit do další části, žádnou jinou podmínku splnit nemusíte.

Ve druhé části vás překvapivě čeká pozitivní povinný efekt karty úkolu, a to v případě, že vyšlete úkol plnit alespoň jednoho hrdinu. Tehdy se na kartu úkolu umístí 4 žetony postupu vynechávajíc aktivní lokaci, a pokud máte jednoho tohoto hrdinu volného, zdržíte se v této části maximálně 4 kola. Pokud vás zasekne aktivní lokace či příliš mnoho karet v oblasti odhalení, stejně máte šanci se z této části vymotat a dostat se do závěrečné třetí etapy. Pokud se vám navíc povede snížit počet Balrogových zbývajících životů na nulu, postupujete do třetí části rovnou bez ohledu na žetony postupu.

LOTR_LCG_14_Cards_CZ31

Jakmile se vám to podaří, okamžitě přijde Balrogův útok na prvního hráče (na toho tedy bude v dotyčném kole útočit dvakrát) a následně do hry nastoupí zatím stranou mimo hru odložená lokace Temná jáma (Dark Pit). Hráči nemohou vyhrát, dokud je Balrog ve hře, a říkáte si, jak ho tedy odstranit, když má ono klíčové slovo nezničitelný. Právě zde nastupuje Temná jáma, pohled na níž vám vnukl myšlenku na Balrogovo definitivní zničení. Pokud je aktivní lokací, má akci obnovení: můžete vyčerpat X (maximálně 3) své postavy, abyste odhodili X karet z vrchu svého balíčku. Pokud je součet jejich cen větší než zbytek Balrogových životů, je Balrog odhozen ze hry. Tohle je ten jediný způsob, jak ho zničit. Musíte ho mít do té doby pěkně posekaného, aby stačilo málo na jeho doražení, jinak budete muset celý boj podstupovat znovu další kolo. Ideální je samozřejmě Balrog bez životů, abyste se nemuseli ohlížet na ceny karet a měli jistotu, že potácející se monstrum je natolik vyřízené, že by ho do hlubin poslal i sebemenší závan větru.

plamen

Při rozboru dalších karet, s nimiž se budete potýkat, začínáme většinou nepřáteli, protože to oni jsou většinou hybateli celého scénáře, nicméně tentokrát uděláme výjimku. V tomto případě je tím stěžejním Balrog a ostatní jsou jen do počtu a právě Durinovu zhoubu doplňuje celá řada zrad a mění jej v ještě krvelačnější monstrum, než se zdá na první pohled. Jedním typem zrad jsou zrady, které se mění na doplňky, kterých se Balrog milerád chopí a které navyšují jeho statistiky. Máme zde Důtku s mnoha řemínky (Many Thonged Whip) a Ohnivý meč (Fiery Sword), z nichž jeden navyšuje Balrogovu útočnou sílu o 3 a druhý vás nutí zahazovat jednu kartu z ruky po každém jeho útoku. Oba doplňky mají typ zbraň, takže na ně bohužel nepůsobí standardní protizbraně jako proti okolnostem. Okolností však je velmi zákeřná zrada Protizaklínání (Counter-spell), která se také připojí na Balroga s textem, když některý hráč zahraje událost, odhoďte vrchní kartu z balíčku setkání. Pokud je takto odhozená karta zrada, efekt události je zrušen. Hráč, který ji zahrál, musí odhodit všechny karty z ruky, a následně odhodit i Protizaklínání. Nejenže zásadní věci, které jste si na Balroga naplánovaly, nefungují, ale ještě přicházíte o úplně vše, co máte na ruce. Tahle karta si rozhodně zaslouží nejvyšší pozornost a v případě možnosti okamžité zrušení či odstranění trpaslíkem – Kovkopem z Železných hor.

Zrady Hlubinné ohně (Fires in the Deep), Vnitřní plamen (Inner Flame), Přeskakující oheň (Leaping Flame) či Vnitřní stín (Inner Shade) už mají běžné (neznamená, že ne nepříjemné) efekty typu zahození spojence každého hráče, okamžitý útok, navýšení útoku pro toto kolo či Balrogovo zregenerování za 5 životů.

goblin

Co se ostatní karet týče, máme zde nepřítele – Střílejícího goblina (Ranging Goblin), který po svém příchodu do hry dá jedno zranění nějaké postavě každého hráče a přispěje povinným efektem zamíchávajícím jej zpět do balíčku ihned poté, co nějaká postava opustí hru (což bude s opakujícími se démonovými útoky nejspíš hned v další fázi boje). Popravdě musím říct, že se mi zdá, že tento nepřítel mi až tolik nevadí a celkem rád se jej zbavím právě tímto způsobem, protože v tomto scénáři vaši pomocníci zkrátka hynou, to je fakt, a takto alespoň odstraníte tu jednu kartu, která na vás v tomto kole vyskočila. Zranění můžete klidně přidělit právě té postavě, která bude obětována Balrogovi, pokud se jedná o postavu s více než jedním životem, takže z lučištníků bych si starosti příliš nedělal.

Výrazně depresivněji působí dvojice lokací Druhý sál (Second Hall) a Druhá hlubinná (Second Deep). Jakmile z první z nich učiníte aktivní lokaci, bude jejím povinným efektem odhalena jedna karta, kdykoliv nějaká postava opustí hru. Tak jak vám to pomůže s výše uvedeným goblinem, tak vás může stejná záležitost stát hru s touto lokací. Hodně nepříjemná věc, podobně jako Druhá hlubinná, na kterou nemůžete umisťovat žetony postupu, pokud Durinova zhouba nemá žádné zranění.

oči

Z vedlejších setů se dočkáte již z dřívějška známých Velkého jeskynního obra (jakožto druhého nepříjemného soupeře, s nímž se budete moci utkat) a slabšího Zatoulaného goblina (Strayed Goblin), Gobliního šermíře (Goblin Swordsman) či Bdělých očí (Watchful Eyes) – všech karet známých s mnoha předchozích toulání Morií, o nichž jste se mohli více dočíst již v některém z předchozích článků.

 

JAK NA NĚJ?

Popravdě necítím se úplně ten pravý na to, abych s tímto scénářem nějak radil, protože jsem kdysi zkusil několik konvenčních trpasličích balíčků a byl Balrogem neskutečně seřezán. V době vydání se ještě nevyskytovali ve hře tak dobří obránci jako Erkebrand či Beregond s kartou Gondorský štít (Gondorian Shield), takže byl problém Balrogovy útoky opakovaně přestát. Bylo důležité stabilně produkovat spojence, aby hrdinové zůstali netknutí. Na stránkách FFG se pak objevil článek, který se scénáři podrobně věnoval, a poté, co jsem vše vyzkoušel, musím říct, že skutečně fungoval a vše šlo najednou poměrně hladce.

Zde je odkaz na článek i s deck-listem: ring

Klikni na obrázek

Hlavní hvězdou je Frodo, který dokáže absorbovat jeden Balrogův útok za kolo za cenu rostoucího ohrožení, což ale zde není problém vzhledem k tomu, že s ohrožením začínáte na nule. Druhý základním kamenem je Elrond s doplňkem Nečekaná odvaha a prstenem Viljou doplněný spojencem Pozorovatelka hvězd z Imladris (Imladris Stargazer). Tyto karty dokáží vyprodukovat stálý proud silných postav pro boj s Balrogem v podobě Haldira, Gildora, orlů či Medděda (kterého jsem mimochodem nikdy předtím nezařadil). Třetí do party je Prince Imrahil, který díky svojí schopnosti stoupnout si vždy poté, co postava opustí hru (a několikrát zmiňované Balrogově krvelačnosti), je k využití většinou dvakrát za kolo. Balíček se dá všemožně upravit a můžete mu určitě vtisknout svoji tvář, a co si vybavuji, byl opravdu hodně zábavný a často vedl k vítěznému konci.

Samozřejmě že od doby vydání se objevilo plno karet. Posílilo se trpasličí téma a objevila se témata nová. Nicméně pro nedostatek času jsem se ke scénáři Stín a plamen s novějšími kartami zatím nevrátil. Z obecných rad se dá doporučit využít silných hrdinů a nebát se vysoké startovní míry ohrožení, protože tentokrát ji řešit nemusíte (a tak se třeba dostane i na neobvyklé hrdiny), a mít pořešený způsob, jak Balroga bránit. Útočit na něj má smysl až v závěrečné fázi, kdy už máte venku armádu a víte, že se nestihne regenerovat tak, jako po jednom heroickém útoku (který zůstane po hříchu osamocený). Z možných hrdinů mne napadá Celeborn a celé elfí téma, obstát by mohl Stromovous – hrdina doplněný léčitelskými kartami, a vůbec možností je jistě plno.

 

ZÁVĚREČNÉ HODNOCENÍ

Pekelně náročný scénář, ale zároveň velmi povedený. Trochu mu „zazlívám“ to, že na většinu scénářů se mi povedlo přijít samotnému, včetně některých nightmare verzí, ale zde jsem byl bohužel úspěšný až po pomoci „zvenčí“. Ale jednou na něj vyzraju! Ten čas se blíží a jednoho krásného dne s ním skoncuji i za pomoci někoho jiného, než Froda s Elrondem. Každopádně jak jsem říkal – zajímavý, tématický scénář s originálním řešením Balrogova konce prostřednictvím Temné jámy a důstojný konec celého cyklu Trpasluj. Balrog je tak sražen, Morie děsivá, ale čistá, a pozornost hrdinů Středozemě se může obrátit do Gondoru, kde dědicové Númenoru čelí zničujícím intrikám i brutální vojenské síle Mordoru a Sauronových přisluhovačů.

Recenzi ke ADVENTURE PACKu – SaP pro vás sepsal Libor

Hodnocení tohoto dobrodružství: 90%

Jak se vám líbí článek autora?

Sdílej kartu s přáteli !

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.