Rating: 8.00/9. From 4 votes.
Please wait...

[RegUserOnly][/RegUserOnly]Jedná se o hrdinu z posledního rozšiřujícího balíčku 1.cyklu – Návrat do temného hvozdu. Patří do sféry velení, má označení Trpaslík a následující statistiky jsou: startovní hodnota ohrožení 11, síla vůle 1, útok 2, obrana 3, počet životů 5, a disponuje zvláštní schopností: Dokud je Dáin Železná noha připraven, všechny postavy s vlastností Trpaslík získávají +1 k síle vůle a + 1 k útoku. Při prvním pohledu na počáteční úroveň ohrožení působí tento hrdina rozpačitě, nabízí ale schopnosti, které rozhodně nejsou k zahození. Jeho hlavní přednost – zvláštní schopnost, jíž posiluje ostatní trpaslíky, asi nebude v rámci základní sady a 1.cyklu rozšíření ještě plně využita, neboť dosud nevyšlo mnoho trpasličích postav, nicméně v kombinaci s připravovaným rozšířením Khazad-dúm, rozšířeními 2.cyklu a dvoudílným speciálním rozšířením Hobbit získá tento trpaslík hodně na ceně. V uvedených rozšířeních přibude do hry řada nových postav jeho lidu, nejvíce právě v Hobbitovi, kde hráči najdou v podobě hrdinů a spojenců všech 13 trpaslíků, kteří provázeli Bilba Pytlíka na jeho dobrodružné cestě.

V tématicky vytvořených trpasličích balíčcích získává Dáin Železná noha (NdTh 116) velmi na hodnotě, čekají nás navíc i další výborné karty které budou zaměřeny na posílení trpaslíků v oblasti boje, získávání karet či posílení statistik (například v Hobbitovi vyjde vybavení Král pod horou (OtD 18), které umožňuje v každém kole navíc dobrání karty, ve druhém cyklu Trpasluj (Dwarrowdelf ) zase vyjde vybavení Mocný velitel (SaP 130), které přidává všem trpaslík +1 život). Je pravda, že podmínka, aby byl Dáin pro posílení statistik připraven, je poněkud omezující, sféra velení je ale zaměřena na rychlé získávání zdrojů a vykládání velkého počtu spojenců a potom již může být Dáinova schopnost využita.

Vždyť například u již vydaného spojence Broka Železné pěsti (ZS 19) dojde ke zvýšení síly vůle a útoku na 3, což trochu vykompenzuje jeho vysokou cenu vyložení. A levnému spojenci ze základní sady – Ereborskému kováři (ZS 56) zvýší sílu vůle a útok na 2, což při ceně a dalších statistikách tohoto spojence také není k zahození.

Aktuálně, kdy trpasličích hrdinů a spojenců je přece jen nemnoho, vidím pro Dáina ještě druhou možnost využití a to jako výborného obránce. Hodnota obrany 3 a počet životů 5 ho k takovému účelu předurčuje, navíc lze jeho obranu vyztužit kartami Dúnadanská výstraha (SnS 26), Ochránce Lórienu (ZS 70) nebo přidělením Zbroje z citadely (ZS 40), jež mu přidá 4 životy. Jako kvalitního obránce ho lze využít i k opakovanému bránění využitím Neočekávané odvahy (ZS 57). A k čemu využít takového obránce? Například k obraně Horského obra (ZS 82), u kterého platí, že veškeré zranění, které převýší obranu a počet životů bránící postavy, musí být zahrnuto do ohrožení, případně k obraně dalších silných nepřátel.

Závěrem bych konstatoval, že díky své zvláštní schopnosti se mi Dáin Železná noha (NdTh 116)  jeví jako velmi silná postava, která své využití najde nicméně až v tématicky složených balíčcích trpaslíků po spojení s dalšími rozšířeními, které by měly být v blízké budoucnosti vydány. Již nyní ale dokáže fungovat jako spolehlivý a velmi silný obránce v kombinaci prakticky s jakýmkoliv balíčkem.

Sepsal pro Vás Greyhound

k

Příběh Dáina

Dáin II. Zvaný Železná noha (2767 – 3019 T.V.) vládl po vyhnání trpaslíků z Ereboru v Železných horách. Již v mládí se proslavil jako hrdina, když zabil ve válce mezi skřety a trpaslíky vůdce skřetů Azoga.

Když Thorin Pavéza se svými přáteli a Bilbem Pytlíkem získali poklady draka Šmaka, ukryté v Osamělé hoře, nechtěl se dělit s elfy a obyvateli Jezerního města a na pomoc proti nim si přizval svého bratrance Dáina. Ten přispěchal k Osamělé hoře s několika sty trpaslíky, k válce mezi nimi a lidmi ale nedošlo. Nepokoje pomohl zažehnat čaroděj Gandalf a k hoře navíc dorazila početná armáda skřetů, která se chtěla zmocnit Šmakova pokladu. V nastalé bitvě, která vstoupila do historie pod označením Bitva pěti armád lidé, elfové a trpaslíci za pomoci orlů a Medděda rozdrtili armádu skřetů a po smrti jejich vůdce Bolga (kterého roztrhal právě Medděd) je rozehnali. V bitvě nicméně padl Thorin Pavéza (při jeho obraně zemřeli i jeho dva synovci Kili a Fili), který se předtím pasoval Králem pod horou. Místo něj se králem stal právě Dáin Železná noha, který pak vládl až do své smrti, kterou našel v bitvě u Ereboru, kde bránil před skřety svého přítele Branda.

Zdroj: internet

shield

Originální znění karty v EN:

Dain Ironfoot
Type: Hero Sphere: Leadership
Threat Threshold: 11
Willpower: 1 Attack: 2 Defense: 3 Hit Points: 5
Dwarf.
While Dain Ironfoot is ready, Dwarf characters get +1 [ATK] and +1 [Willpower].

“You have not heard of Dain and the dwarves of the Iron Hills?” – Bilbo Baggins, The Hobbit
Set: RtM Number: 116
Quantity: 1
Illustrator: Tiziano Baracchi

Sdílej kartu s přáteli !

  10 thoughts on “Dáin Železná noha (NdTh 116)”

  1. Tohoto hrdinu mám velice rád, ideální vůdce pro trpaslíky. Škoda že jich není víc 😎 Moc pěknej a zajímavej článek o něm, přesně všechno vystihuje!

   1. Velké posílení dostanou trpaslíci v Khazad dúm, 2.cyklu Dwarrowdelf a dvoudílném Hobitovi, s těmito rozšířeními má hráč k dispozici více než 10 trpasličích hrdinů a kolem 20 různých spojenců a s Dáinem se dají sestavit skvělé balíčky. Trpaslíci navíc dostanou velmi silné doplňky a skvělé událostní karty.

  2. Paráda 🙂 Už se těším na 2.cyklus. Ještě se optám rozšiřují se jen Trpaslíci nebo pak příjdou i elfové, hobiti či lidé? Asi všichni, ale trpaslíků bude nejvíc a využity jejich mechaniky v balíčkách. ❓

   1. Ve velkém rozšíření Khazad dúm budou jen trpaslíci (2 hrdinové, 3 spojenci a spousta karet doplňků a událostí), ale v 2.cyklu Dwarrowdelf se můžeš následně těšit i na jiné postavy. Kromě dalších trpasličích spojenců jsou ve 2.cyklu velmi slušně posíleni elfové (hrdinové Elrohir, Elladan, Elrond a nová verze Glorfindela + 6 různých spojenců z různých sfér) a nové postavy zde mají i lidé (např.nová verze hrdiny Aragorna).
    Nemusíš se bát, že by hráčské karty cyklu byly pouze trpasličí, je jich velká část, ale najdeš zde i jiné a nové karty hrdinů Aragorna a Glorfindela jsou velmi silné a opravdu mimořádně silný dokáže být nový hrdina Elrond s doplňkem – svým prstenem Vilya.
    Je to právě ta věc, která mě u této hry drží – vymýšlí pro ni nové mechaniky, nové karty a nové skupiny postav a podpůrných karet, kterými tu hru rozšiřují a obohacují, teď se kupříkladu nemohu dočkat nejnovějších dvou rozšíření, které by měly vyjít do konce roku, protože v nich vyjdou jako noví spojenci Entové 🙂

    1. v jakémže rozšíření vyjdou spojenci “Enti”? V jednom z balíčků Khazad dum? 🙂

     1. Enti jako spojenci vyjdou v posledních dvou rozšíření aktuálního 4.cyklu Ringmaker, to byla informace vztahující se k mé poznámce, že na hře mě baví, že přibývají nové mechaniky a spojenci.
      V Khazad-dúm jsou karty plně orientovány na trpaslíky a v rámci navazující cyklu Trpasluj (Dwarrowdelf) jsou posíleni trpaslíci a poměrně dost Elfové.

  3. Na karte to nie je napisane ze ktori trpaslici dostanu +1 do sily a utoku takze to beriem tak ze vsetci trpaslici nie len ti ktorych kontrolujem. Spravne?

  4. Tak tohlejc je borec podle mejch tradic a gusta.Jakožto že mám v paklu nejraděj terpajzlíky,tenhle tam faktičně nemůže chybět.Jeho motto do každého šmelcování je “Pomáhat a chránit”…..sakra,kde jsem tohlejc už sluchal??? 😀 😀 :-D.S paklem pajzlů projdete všechny dobrodráhy jak Anduril krčkem válečného Trollka :-D.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.