easy mode

[RegUserOnly][/RegUserOnly]Ve hře Pán prstenů LCG můžete prožít zajímavá a vzrušující dobrodružství, která končí buď vítězstvím anebo prohrou hráče. Bohužel mnohým začínajícím hráčům se v drtivé většině zvolený scénář nepodaří úspěšně projít do konce a potýkají se tak často hlavně na začátku s prohrami. V nejrůznějších internetových diskusích, které se věnují této karetní hře, jsem se setkal s otázkami hráčů typu ” scénář je moc těžký, dá se vůbec zvítězit v této hře? “. Řekněme si na rovinu, hrát jen s kartami z jedné základní sady je dosti náročné. Pokud se pořádně neseznámíte s principem a mechanismy hry, nepoznáte karty a nenaučíte se poskládat si svůj vlastní funkční balíček, tak budete od hry často odcházet se skloněnou hlavou. K tomu se přidává i fakt, že hra je ve skutečnosti lehčí, pokud ji hrajete ve více hráčích, to znamená, že sólo hra pro začátečníka je docela těžká výzva. Netřeba to však vzdávat.

 

Vynechejte kartu stínu

bez stínu

Již v pravidlech k základní sadě hry je doporučeno pro začínající hráče vynechat přidělování karet stínu ve fázi boje. Nepřítel tak bude útočit bez možného efektu stínu, čímž prakticky ze hry odstraní moment překvapení, který by mohl udělat hru daleko těžší, obzvláště pro začátečníky. Můžete si na začátku hru prozkoušet a získat tak více zkušeností, a když se později osmělíte, nasadíte karty stínu zpět do hry a boj se stane opět vzrušující.

 

Zvol si svou obtížnost hry

Dne 14. května 2013 firma Fantasy Flight Games představila další úroveň obtížnosti hry Pána prstenů LCG a to tzv. EASY MODE! Tento mód nabízí obtížnost vhodný jak pro začínající tak i občasné hráče, kteří nemají s hrou zatím dost zkušeností. Díky tomuto módu si budou moci hru užít a pobavit se i hráči, kteří používají tématicky složené balíčky, které nejsou schopny čelit náročným výzvám některých scénářů.

 

Co je to vlastně ten “EASY MODE”?

Easy mode snižuje úroveň obtížnosti hraní. Od normální hry se odlišuje dvěma zásadními rozdíly, jejichž příprava vám nezabere příliš mnoho času.
První je ten, že v druhém kroku přípravy hry ” Umístěte hrdiny a nastavte počáteční míru ohrožení ” přidělíte každému hrdinovi 1 zdroj do jeho zásoby zdrojů. To znamená, že na začátku prvního kola bude mít každý hrdina 2 zdroje. Toto se provede pouze na začátku hry při nastavení (setupu). Dále se ve hře zdroje hrdinů přidělují podle pravidel normální hry .
Druhý rozdíl spočívá v tom, že při přípravě balíčku karet setkání z něj vyberete karty, které jsou označeny jako “obtížnost” s indikátorem (zlatý okraj) kolem ikony setu karty setkání.

bez okraje

V normálním módu hry zařadíme všechny karty setkání s požadovanou ikonou setu.

s okrajem

V easy módu zase vyjmeme z balíčku setkání karty označené zlatým okrajem kolem ikony setu.

S těmito kartami se hrát nebude.

Počínaje rozšířením PP LCG s názvem ” The Black Riders ” budou tyto karty označovány nově tímto indikátorem obtížnosti. Starší dosud vydané scénáře však označení obtížnosti na kartách setkání, s nimiž se v easy módě hrát nebude, nemají. Proto firma FFG zveřejnila na své stránce seznam karet kteréa je třeba vybrat z každého setu karet setkání, když chcete zkusit tuto lehčí variantu hry.

 

EASY MÓD pro Základní sadu PP LCG.

Přehled karet:

Skřeti z Dol Gulduru
1x Náčelník Ufthak
1x Dolguldurský pán stvůr
1x Nekromantův průsmyk
2x V dosahu Nekromanta
Sauronův vliv
2x Vrány z Východu
1x Prudká bouře
 Pavouci z Temného hvozdu
2x Chycen v pavučině
1x Oči lesa
1x Hummerhorni
Divočina
1x Horský obr
1x Močálová zmije
2x Zoufalství
Průchod Temným hvozdem
žádná karta
Cesta podél Anduiny
1x Noční schromáždění
2x Kosatcová pole
Útěk z Dol Guldur
2x Žalářník z kobek

 

V sekci Ke stažení naleznete kompletní seznam karet setkání i pro rozšíření, které mají být odebrány pro hru v easy módu.

Ještě připomenu jednu neoficiální možnost, jak si usnadnit hru. Není třeba si totiž dělat starosti s limitem karet vašeho hráčského balíčku. Oficiální pravidla hovoří o minimálním počtu padesáti karet. 50 je sice pěkné číslo, ale netřeba se ho držet! Toto pravidlo platí pouze pro turnaj, nebo pokud byste si chtěli porovnávat konečné skóre s jinými hráči.

Jsou dvě pravidla , týkající se vašeho balíčku karet , které musíte dodržet :

1. maximální počet hrdinů s nimiž hrajete nesmí být větší než 3

2. maximální počet identických karet ve vašem balíčku nesmí být větší než 3

Klidně si připravte balíček s kartami v počtu 30-40 . Víme, že i s jednou základní sadou je problém dát dohromady více dobrých karet. Při jejich nižším počtu v balíčku máte větší šanci, že vám přijdou lepší karty spíše na ruku. S dalšími rozšířeními a přibývajícími kartami tak nebude problém naplnit váš balíček karet po číslo 50.

Na závěr chci říci, že není hanbou vyzkoušet si takto odlehčenou verzi hry . Důležité je, abychom se při této výborné karetní hře dobře bavili. Později se určitě vrátíte k normální úrovni obtížnosti . A to nás ještě čeká ” NIGHTMARE ” obtížnost, ale to až někdy příště 😀

Sepsal pro vás pbch (přeloženo ze slovenštiny)

Jak se vám líbí návod autora?

Sdílej kartu s přáteli !

  23 thoughts on “EASY MODE aneb několik rad pro začínajícího hráče”

  1. Dobrá práce 🙂

   Ano pro začátek s omezeným počtem karet je určitě lepší vynechat karty stínu. Spoustu hráčů může ze začátku odradit opravdu vysoká obtížnost jednotlivých dobrodružství. Proto je lepší se to naučit takhle a pak s rozšířením cardpoolu se vrhnout na normální obtížnost (mechaniky už budute mít v malíčku).

  2. Zdravim, mam dotaz ohledne herniho balicku – ja mam teda moznost ho sestavit pouze ze 40 karet a dat do nej vsechny karty ze stejne sfery vlivu (max 3 kopie jedne karty) jako mam hrdiny a zbytek doplnit nejakymi nahodnymi kartami?

   1. Počet hrdinů – většinou 3, lze hrát i s méně, ale to jsem upřímně nidky nehrál

    Balíček:
    – ano můžeš mít i méně než 50 karet
    – ano každá karta může mít v balíčku max 3 karty (v budoucnu přibudou i karty s omezením třeba jedna do balíčku, ale na těch to bude napsané)
    – balíček skládej, tak abys měl karty jak zaplatit
    – pozor když hraješ třeba s dvěma taktickýma hrdinama a jedním ze sféry velení, tak nemůžeš hrát třeba karty ze sféry duchovní s cenou nula …

    1. – balíček skládej, tak abys měl karty jak zaplatit
     Můžeš mi to prosím trochu rozvést? Vždyť přeci všechny karty, které si líznu z balíčku zaplatit nemusím ne? Líznu, mám je tzv. v ruce a když se pro nějakou rozhodnu, že se mi hodí, tak ve fázi plánování jí mohu zaplatit a dát z ruky do hry? Nebo se pletu?

     1. Kartu vyložíš tím, že podle toho k jaké sféře patří, tak z hrdinů náležející do této sféry vezmeš jeji žetony zdrojů a kartu zaplatíš.

      Například taktickou kartu nelze platit ze zdrojů na hrdinovy ze sféry vědění (pokud nemá spec doplněk, který mu to umožní).

      Navíc z ruky nemůžeš hrát události/doplňky s nulovou hodnotou, pokud nemáš mezi hrdiny aspoň jednoho, které k dané sféře patří.

      1. 1) Tomu rozumím, jenom upřesňující dotaz – “zahrát kartu” a “vyložit kartu z ruky” je to samé?
       2) A ještě jeden – ve fázi plánování můžu nakupovat “z ruky” karty spojenců a doplňků, ano?
       3) A karty událostí, které mám v ruce, můžu nakoupit a zahrát je, kdykoliv kdy je prostor dle pravidel pro akce nebo je taky musím nakoupit pouze ve fázi plánování?

  3. chr1s1k:
   1- mas na mysli nejake 2 konkretne karty? rozdiel je medzi “vyloz kartu do hry z ruky” a “zahrat kartu zo svojej ruky”. po anglicky “put card into play from your hand” na zakernom utoku /ZS23/ a “play a Dwarf character from your hand” Legacy of Durin /TWITW9/. Dobry priklad je zakerny utok, kedy zahras spojenca nie normalnym sposobom, ale cez kartu udalosti. Teda sa spojenec dostane do hry inak ako normalnym sposobom a to je zaplatenie karty. Vtedy nespusti rozne efekty ktore plynu zo “zahratia” karty z ruky.
   2- ano, vo faze planovania mozes hrat karty spojencov, doplnkov, ale aj udalosti. slovo nakupovat by som mozno nahradil slovom zaplatit 🙂
   3- karty udalosti hras v ktorejkolvek faze, ked je priestor na ich zahratie

  4. Ahoj mám takovej dotaz, když se ve fázi setkání, rozhodnu střetnout s protivníkem, jak pak probíhá kolo dál a jak vypadá souboj?

   1. Stretnúť sa s nepriateľom je možné 2 spôsobmi.
    Dobrovolné stretnutie s nepriateľom – môžeš sa stretnúť s ľubovolným nepriateľom z oblasti odhalenia /ak text na karte nepriateľa nehovorí niečo iné/ bez ohľadu na jeho cenu stretnutia. Takýmto spôsobom si môže každý hráč dobrovolne vybrať len 1 nepriateľa.
    Povinné stretnutie s nepriateľom – po dobrovoľnom stretnutí sa vykoná skúška stretnutia, kedy sa porovnáva cena stretnutia nepriateľa s ohrozením hráča /postupne od prvého k poslednému hráčovi/. Ak je nepriateľova cena stretnutia rovná, alebo menšia ako ohrozenie hráča, nepriateľ príde do stretnutia k hráčovi /postupne od najvyššej ceny stretnutia k najnižšej/. Toto sa vykonáva dovtedy až nebude v oblasti odhalenia ani jeden nepriateľ s cenou stretnutia rovnou, alebo nižšou ako ohrozenie hráčov.

    Súboj podrobne rozpisovať nebudem. Pozri na pravidlá, alebo niektoré z mojich videí. Zjednodušene, najprv brániš útok nepriateľa /môžeš zvoliť aj nebrániť útok, vtedy idú zranenia len na hrdinu/ a potom útočíš ty naspäť. Na každú činnosť /obrana, útok/ potrebuješ vyčerpať postavu. Nepriateľ je s tebou v stretnutí pokiaľ ho nezabiješ, alebo iným splsobom neopustí hru.

  5. Zdravím. Já jen že jsem si chtěl stáhnou seznam karet pro Easy Mode, ale když jsem chtěl začít stahovat, zjistil jsem, že tam nic není, tedy není co stahovat. Tak jsem se chtěl zeptat jestli by se nedalo někde ten seznam sehnat. 🙂 Díky za pozornost

  6. Prostě se mi nedaří vyhrát aniž bych překročil 50 na ukazatelu úroveň ohrožení. Tak jsem si to na jednu hru posunul na 60. 🙂 Díky kartám jsem několikrát sice snížil tuto hodnotu, ale stejně jsem dvakrát překročil 50. Na konci hry jsem měl 57, tak nechápu jak to někdo může zvládnout za 6 kol 🙂 Za celou dobu co to hraju jsem vyhrál asi jen jednou. A už mě to docela přestává bavit. 🙁

   1. Asi niečo robíš zle. Ktorý scenár hráš a s akými hrdinami?
    Ďaľšie otázky môžeš písať v diskusii, vlákno “otázky a odpovede”.

    1. Měl jsem Éowin, Gimliho a Aragorna, což dohromady dává 42 úroveň ohrožení. Hrál jsem stezku temným hvozdem, hrál jsem to i tak, že jsem vyhodil karty pro Easy Mode.
     Scénář určuje abych do oblasti odhalení dal karty Lesní pavouk a Stará lesní cesta.
     Takže ve fázi úkolu jsem použil Éovin a vihodil jsem jednu kartu.
     takže jsem měl sílu úrovně 5 ku 3 síly ohrožení, přišla další karta z balíčku setkání a to Černí netopýři, ta mi určuje abych vrátil jednu postavu kterou jsem poslal plnit úkol.
     takže 0 ku 4, takže jsem si hned na začátku musel úroveň ohrožení zvíšit na 46.
     A navíc jsem si ve scénáři vylosoval druho Meddědovu stezku, kde musím dát 10 žetonů postupu.
     A takových smolných akcí mám plno v každé hře.

     1. Nevím, kde si vzal počáteční úroveň ohrožení 42 (9+11+12=32)??? To se nedivím, že si takhle brzo skončil. Jinak to hraješ věcně správně (s těmi Černými netopýry máš pravdu, že ti vyruší Eowyn). Začni pěkně od začátku a uč se podle videa od Laca – viz NÁVOD – ZÁKLADNÍ SADA – 1.video Průchod Temným hvozdem. Možná by stačilo si trochu připomenout taky matematiku 🙂 Nic ve zlým, ať se daří v dalších hrách!

     2. Prečítaj si môj článok ako zložiť svoj prvý hrací balík. Máš tam napísané z akého dôvodu som ktorú kartu zaradil. Ten balík je špeciálne robený na Stezku temným hvozdem.
      Hneď zo začiatku nehraj 3-farebný balík. Je to ťažké s minimom kariet k dispozícii. Tiež Éowyn, Gimli, Legolas je celkom hrateľné.

  7. Caute, Mozem pridat doplnok z inej sfery na hocakeho hrdinu ? alebo doplnok musi byt vzdy z tej istej sfery ako hrdina . (Viem, ze platit to treba s tej istej)

   1. Áno môžeš, pokiaľ na karte nieje uvedené inak. Napr. Hořící Větev (Pripoj k postave so symbolom Poznania/ Vědění/Lore), alebo Pevný uzel (Pripoj k postave s vlastnosťou Hobit).

  8. Díky za popis Easy modu. Se synem (2tř ZŠ) jsme takhle projeli celý Hon na Gluma a byla to pro nás oba výborná zábava . 🙂

  9. Mel bych dotaz ohledne dobrovolneho stretnuti, respektive karty Syn Arnoru: pri stretnuti (i dobrovolnem) vzdy utoci nepratele jako prvni?

   1. Nepriatelia útočia prvý len vo fáze boja, pokiaľ karta stretnutia (zrada, alebo efekt pri odhalení) nehovorí niečo iné. Spojenca Syn Arnoru hráš vo fáze plánovania a následne sa môžeš stretnúť s vybraným nepriateľom. Vtedy samozrejme nepriateľ neútočí.
    Pomocou udalosti Rychlý úder môžeš útočiť na nepriateľa prvý AJ vo fáze boja, ale ak ho nezabiješ bude stále útočiť na teba.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.