No votes yet.
Please wait...

[RegUserOnly][/RegUserOnly]Gondorský kopiník (Gondorian Spearman) je parťák, kterého určitě stojí vzít s sebou na nějaké to  dobrodružství do Středozemě. Tento nenápadný spojenec patří totiž mezi klenoty sféry taktiky. Na první pohled svými statistikami sice neohromí, ale možnosti jeho Reakce (response efekt) a titul Gondor udělají svoje, jak si ukážeme níže.

Pokud zhodnotíme jeho gondorské statistiky, tak nulová síla vůle u spojence ze sféry taktiky asi nikoho z nás nepřekvapí. Útok, obrana a život alespoň jedna není taky žádný zázrak. V herních dobrodružstvích Pána prstenů LCG, kde se vyskytují všelijaké efekty, které hromadně dávají alespoň jedno zranění, existuje možnost, že si půjde Gondorský kopiníček (Gondorian Spearman) ovonět kytičky od kořínků ještě dřív, než se dostane na jeho Reakci (response efekt). V případě třeba takového stínového efektu, který dává jedno zranění obránci vám Gondorský kopiník může taky pěkně zavařit, protože v tomto případě se z bráněného útoku stává útok totiž nebráněný.

Výše zmíněné nedostatky jsou obecně platné pro všechny takové spojence s jedním životem. Teď si ale představíme schopnosti, kvůli kterým je Gondorského kopiníka dobré mít zařazeného v balíčku. Jeho efekt Reakce totiž umožňuje dát jedno zranění útočícímu nepříteli bez ohledu na to, jakou hodnotu má jeho obrana. No není to s uper! Nyní se podíváme trochu blíže na sekvenci vyhodnocení útoku od nepřítele. Ta má čtyři kroky:

1 – Určení nepřítele, který bude útočit

2 – Deklarování obránce

3 – Vyhodnocení stínového efektu

4 – Určení hodnoty zranění

Gondorský kopiník (ZS 19) tedy dává zranění ještě před vyhodnocením stínového efektu. Pokud je to poslední zranění nutné k zabití nepřítele, bude tento nepřítel ze hry rovnou odstraněn a jeho stínový efekt se nebude vyhodnocovat. Navíc ta vlastnost, že udělujete zranění bez ohledu na hodnotu obrany nepřítele je v některých situacích opravdu k nezaplacení. Základní efekt je tedy jedno zranění na nepřítele. Pojďme se ještě ale podívat, co se dá s tím spojencem ze sféry taktiky ještě dělat, když ho pořádně vyzbrojíme, naučíme jej rychle útočit a seženeme mu vhodného parťáka na cestu.

Ve třetím cyklu Against the Shadow se objeví doplněk vhodný pro tohoto spojence. Jedná se o kartu Spear of the Citadel.

Response: After attached character is declared as a defender, deal 1 damage to the attacking enemy.

(neofic.překlad v CZ: Reakce: Po připojení doplňku je deklarován jako obránce, uděl 1 zranění útočícímu nepříteli.)

Pokud máme tedy Gondorského kopiníka (Gondorian Spearmena) vybaveni tímhle doplňkem, tak se hodnota zranění, kterou nepřítel obdrží už při deklarování obránce, zvyšuje na dvě.

Dále Gondorský kopiník má už od Core setu skvělého parťáka mezi hrdiny a tím je trpaslík Thalin (ZS 6) s vlastností:

LOTR_LCG_CORE_Cards_final_CZ7

Dokud je Thalin vyslán plnit úkol, uděl 1 poškození každému nepříteli, který je během toho odhalen z balíčku setkání. Tato schopnost se vyhodnocuje dříve než efekty “při odhalení”.

V tomto případě jsme schopni vyzrát nad útočícím nepřítelem se třemi životy a to bez ohledu na hodnotu jeho obrany a navíc ušetříme další charaktery pro jiné činnosti, neboť takto zlikvidovaný nepřítel samozřejmě neváže další naše charaktery, které bychom museli vyslat v sekvenci útoku na nepřítele.

Třešničkou na závěr je pak zahrání událostí Rychlá rána (ZS 37).

LOTR_LCG_CORE_Cards_final_CZ63

Reakce: Poté, co je nějaká postava vyhlášena jako obránce, uděl útočícímu nepříteli 2 poškození.

Jednorázově jsme schopni díky tomu bez ohledu na hodnotu obrany udělit až pět bodů zranění útočícímu nepříteli. Pokud jste si nepořizovali Rychlou ránu (Swift Strike) v dalších kopích, tak je v základní sadě pouze jednou. Nicméně předchozí varianta udělení tří zranění každému nepříteli a vše ve fázi deklarování obránce se dá používat opakovaně, dokud některý z nepřátel Gondorského kopiníka nezlikviduje.

Nezanedbatelným bonusem je pak i trait Gondor. Tady bych ještě uvedl možnost synergie s hrdinou ze sféry velení – tedy s Boromirem z 4. cyklu Heirs of Númenor.

While Boromir has at least 1 resource in his resource pool, Gondor allies get +1 [Attack].

(Neofic.překlad v CZ: Pokud má Boromir alespoň 1 zdroj ve své zásobě, Gondorští spojenci získávají +1 [útok].)

Pokud byste tedy věděli, že při útoku na nepřítele by tento Gondorský kopiník, který by už byl vybaven výše zmíněným doplňkem, bude zabit a tím vyřazen ze hry.  Můžete ho místo na obranu rovnou vyslat na útok a to nyní se sílou dva, pokud je samozřejmě hrdina Boromir stále ve hře.

Gondorský kopiník (Gondorian Spearmen, ZS 19) je spojenec, na kterém se krásně projevuje, jak postupně během rozšiřujícího se baklíčku karet (cardpoolu) získává časem na důležitosti. V případě červeného balíčku, je to karta, kterou budete určitě zařazovat častěji. Za dva zdroje totiž získáte parťáka, se kterým stojí za to čelit nebezpečí.

Sepsal pro vás tarnow

Gondor_Infantry

Gondorští strážci

Kopiníci

Vojáci vyzbrojení kopími. Ve starověku patřili k lehké pěchotě a byli kryti lučištníky a prakovníky. Kopí nosili často také vozatajové a kavaleristé. Kopiníci tvořili součást římských okupačních vojsk v Palestině; 200 z nich bylo připojeno k ozbrojenému doprovodu, který Pavla tajně vyváděl z Jeruzaléma

Kopí

Kopí je chladná bodná zbraň používaná k lovu i boji. Moderní kopí mají většinou kovový hrot na dlouhé tyčové násadě zvané ratiště. Část mezi hrotem a ratištěm se nazývá tulej. Jedná se o jeden z nejstarších druhů zbraně, člověk ji užívá už několik tisíc let.

Vývoj jezdeckého kopí

Kopí v raném středověku měřilo na délku asi 2,5–3 m a jeho průměr obvykle nepřesahoval 5 cm. Hrot byl listového tvaru, někdy opatřen křidélky a byl nasazen na ratiště nedlouhou tulejí. Bylo používáno v první fázi boje muže proti muži a původně je bojovníci používali tak, že je drželi ve vztyčené ruce a bodali pohybem paže vpřed směrem dolů. Tak tomu bylo do 11. století během něhož převládlo technicky náročnější, ale účinnější založení kopí do podpaží pravé ruky. Od druhé poloviny 14. století díky zdokonalení plátové ochrany bojovníka začali jezdci používat delších (3–3,5 m) a masivnějších kopí. V 15. století se zmenšil hrot a dostal kosočtverečný průřez čímž se stal průbojnějším. ještě v devatenáctém století používali kopí jízdní kopiníci. V napoleonských válkách se však ukázali jako nepříliš účinní a postupem času zcela vymizeli z armád. Poslední jezdecký kopinický útok v dějinách tak provedli polští kozáci v září 1939 při napadení Polska.

Vývoj pěšího kopí

pilum

– krátké kopí římských legií, mělo úzký hrot na dlouhé tuleji, která byla opatřena kloubem, kopí se proto dalo složit a zasunout při pochodu za štít; používalo se však přednostně jako oštěp;

píka

– dlouhé pěší kopí používané v 16. a 17. století, jeho délka byla až 6 m a bylo opatřeno na opačném konci bodcem umožňujícím zaražení kopí do země; vojáci bojující touto zbraní se nazývali pikenýři.

Jari

– bylo dlouhé kopí používané v Japonsku ve středověku, převážně odvedenci z rýžových polí, někdy samuraji.

Později začaly palné zbraně vyřazovat kopí z výzbroje armád. Nejdřív byl poměr kopí k mušketám 3:1, později 2:1, a na závěr bylo toto číslo obrácené. Vynález bodáku úplně odstranil kopí, a každý pěšák tak mohl být vybaven mušketou.

Zdroj: Wikipedia


Originální znění karty v EN:

Gondorian Spearman
Type: Ally Sphere: Tactics
Cost: 2
Willpower: 0 Attack: 1 Defense: 1 Hit Points: 1
Gondor. Warrior.
Sentinel.
Response: After Gondorian Spearman is declared as a defender, deal 1 damage to the attacking enemy.

More than a thousand were there mustered. Their spears were like a springing wood. – The Two Towers
Set: Core Number: 29
Quantity: 3
Illustrator: Winona Nelson

Sdílej kartu s přáteli !

  One thought on “Gondorský kopiník (ZS 19)”

  1. SOUTĚŽ
   Na to ze stoji len 2 zetony je to velmi vyhodny spojenec pretoze dava automaticky 1 poskodenie pri obrane, plus ma vlastnost Straz.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.