Léčivé byliny (ZK 109) je doplnok zo sféry poznania (lore) za cenu 0 zdrojov. Karta nemá žiadnu vlastnosť ani kľúčové slovo. Obsahuje len text, ktorý znie nasledovne:

Připoj k hrdinovi ze sféry poznání.

Akce: Odhoď Léčivé byliny a vyčerpej hrdinu s tímto doplňkem, abys 1 postavě vyléčil všechna poškození.

Liečenie v hre s množstvom bojov a rôznych priamych zranení je veľmi dôležité. Pod svoje krídla si ho zobrala sféra poznania. V súčasnej dobe sa môžeme stretnúť s rôznymi spôsobmi liečenia. Deje sa tak pomocou postáv, jednorazovo pomocou udalostí, alebo doplnkov, či opakovane po zaplatení určitého počtu zdrojov. Sila efektu liečenia je rôzna a väčšinou sa to odzrkadľuje v cene samotnej karty.

Pri pohľade na doplnok Léčivé byliny (ZK 109) , ktorý je vlastne lacnejšou verziou udalosti Umění Imladris (ZS 63), s potešením zistíme, že karta je úplne zadarmo a pripojiť ju dokážeme len k hrdinovi zo sféry poznania. To nás vôbec netrápi, lebo doplnok je v rovnakej sfére. Vylieči úplne všetky zranenia na vybranej postave. Teda nielen na hrdinoch, ale aj na spojencoch. To je ďalšia dobrá správa. Horšie je, že pri liečení musíme vyčerpať hrdinu ku ktorému bol doplnok pripojený, čo sa dá svojim spôsobom započítať k cene doplnku Léčivé byliny (ZK 109) . No a tá najhoršia vec je, že doplnok musíme po použití odhodiť z hry. V konečnom zúčtovaní cena za jednorazové liečenie je len vyčerpanie hrdinu a to nie je vôbec zlé. Aby sme mohli hrdinu po vyliečení opäť pripraviť, použijeme karty k tomu určené. Sú to napríklad doplnok Nečekaná odvaha (ZS 57), spojenec Ereborský kronikář (KD 11), alebo doplnok Pevný uzel (MM 103). Posledne menovaný je v spojení s hrdinom ako Bilbo Pytlík (HnG 1) a opisovaným doplnkom výborný. Všetko máme v rovnakej sfére a stojí nás to len 1 zdroj.

Po použití doplnku Léčivé byliny (ZK 109) a jeho odhodení z hry však nemusíme smútiť. K dispozícii sú karty, ktoré nám ho dokážu vrátiť späť na ruku. V rovnakej sfére máme spojenca menom Ereborský kovář (ZS 59) a vo sfére velenia (leadership) je udalosť Druhá snídaně (SnS 27). Obe karty vrátia najvyššie zahodení doplnok z odhadzovacej kopy hráča späť na ruku. Ak sa doplnok Léčivé byliny (ZK 109) nechce na ruke objaviť, použijeme spojenca Mistr hutě (SaP 134) na jeho vyhľadanie v hracom balíku.

Často sú naše postavy tak vyťažené, že to vyzerá akoby ani nebol priestor pre liečenie, ktoré vyžaduje vyčerpanie hrdinu. Ak chceme prežiť musíme si nájsť miesto pre použitie akcie doplnku Léčivé byliny (ZK 109) . Môžeme jedno kolo daného hrdinu oželieť na úlohe, alebo príde k situácii kedy nebude nutné v aktuálnom kole bojovať. Prípadne liečiť môžeme na konci kola, počas ktorého zostal hrdina nevyužitý. To všetko prichádza do úvahy ak nedokážeme predmetného hrdinu opätovne pripraviť. Spomenul som tu celkom peknú kombináciu kariet od pripravenia hrdinu, cez vyhľadanie doplnku až po návrat karty na ruku po jej odhodení. Všetko výborne funguje vo sfére poznania. Nech sa páči, ráčte si vyskúšať liečenie bylinami vo vlastnej hre. Ja osobne odporúčam scenár Putování do Rhosgobelu. Orol Wilyador (PdR 64) bude vašu pomoc určite potrebovať. Vyliečite mu až 5 zranení a karta na základe efektu musí byť aj tak zahodená z hry. Výborne tak nahradíte služby spojenca.

Spísal pre vás pbch

Skratky použité v článku:

ZS – Základná sada

ZK – Základ kamene

K-D – Khazad-dum

MM – Mrtvé močály

HnG – Hon na Gluma

SnS – Střetnutí na Skalbalu

SaP – Stín a plamen

PdR – Putování do Rhosgobelu


https://i1.wp.com/www.naturallivingideas.com/wp-content/uploads/2015/11/medicinal-herb-garden-600x450.jpg?resize=640%2C480

Bylina

Bylina je rostlina, která má nedřevnatějící nadzemní stonek. Bylinný typ růstu vznikl v rostlinné říší mnohokrát nezávisle, většina čeledí má své bylinné zástupce. Jedná se buď o lodyhu nesoucí listy, neolistěný stvol, případně u trav stéblo. Bylinný stonek bývá různého tvaru na průřezu: válcovitý, čtyřhranný, trojhranný, zploštělý, rýhovaný; podle růstu přímý, vystoupavý, poléhavý, plazivý, popínavý (bylinné liány).

Byliny mohou mít různou velikost od nejmenších rostlin na Zemi (drobnička, Wolffia) po obří rostliny. Za nejmohutnější byliny jsou považovány některé druhy banánovníku. Banánovník textilní (Musa textilis), pocházející z jihovýchodní Asie, dorůstá výšky až 8 metrů. Banánovníky mají tzv. nepravý kmen, který je celý bylinný a je tvořen bázemi řapíků listů.

Zdroj: WIKIPEDIA


Bylinky a jejich vliv na naše zdraví

Bylinky a jejich rozmanité účinky jsou známy již po staletí. Slouží jako nositelé chuti (mnohdy nahrazují sůl), barevně ladí pokrmy, ale také působí na naší trávicí soustavu a ovlivňují naše zdraví.

 

Co všechno jsou bylinky?

Obecná definice bylinek říká, že bylinkou je každá rostlina, která je lidmi používána pro své léčivé účinky nebo pro svou schopnost ochutit a ovonět připravovaný pokrm. Pojem bylinka je velmi úzce spojen s pojmem koření – rozdíl je v použité části rostliny. Pokud používáme listy nebo květy, mluvíme o bylinkách, jestliže používáme semínka, plody, kořeny nebo kůru, mluvíme o koření.

 

Vliv bylinek na náš organismus

Bylinky v jídle mají schopnost ovlivňovat jak trávicí procesy, tak samotný metabolismus.

Mezi příznivé, podpůrné účinky patří podpora sekrece trávicích šťáv a enzymů. Některé látky jako třeba silice z kůry skořicovníku či kurkumin z kurkumy mají také antiseptické, antibiotické a detoxikační účinky. Některé bylinky, jako je např. saturejka, mají dokonce schopnost snížit nadýmání po specifických pokrmech – např. po čočce. Pravidelná konzumace bylinek a koření má vliv na celý chod metabolismu a je i určitou prevencí nepříjemné zácpy. Velmi silné postavení má koření v ájurvédském pojetí stravy. Zde je dokonce rozděleno podle svých účinků na jednotlivé dóšy.

Látky obsažené v léčivých rostlinách jsou často bioaktivními molekulami, které mají schopnost ovlivňovat aktivity enzymů či mnohem složitější biochemické reakce. Řada látek se řadí mezi tzv. flavonoidy, což jsou látky, které sama rostlina využívá k mnoha účelům (např. zabarvení, obrana proti patogenům apod.). Látky jako takové plní řadu nám známých, ale i neznámých funkcí – v tomto oboru máme stále ještě co poznávat. Kromě toho, že působí na cévní stěny a jsou tedy i určitou prevencí proti trvale zvýšenému krevnímu tlaku, snižuji riziko výskytu aterosklerózy a snižují také hladinu cholesterolu.

TIP: Využijte teplých jarních a letních měsíců a pěstujte si na parapetu, balkónu či zahradě vlastní čerstvé bylinky, které pravidelně přidávejte do salátů, smoothie i teplých pokrmů. Velmi jednoduše můžete pěstovat bazalku, řeřichu, pažitku, meduňku a mnohé další.

Na zimní měsíce si můžete domácí bylinky zamrazit.

 

Některé nejznámější bylinky a koření a jejich účinky na organismus

Bylinek a jejich účinků je tisíce a jsou o nich napsány knihy. Zde je jen pár příkladů.

 

bazalka – stimuluje nervový systém, používá se na zažívací problémy a bolesti hlavy

hřebíček – má antiseptické vlastnosti, zklidňuje žaludek, používá se na bolest zubů

kmín – zlepšuje zažívání, zmírňuje křeče (jak trávicí soustavy tak třeba menstruační)

koriandr – v tradiční čínské medicíně je používán k dezinfekci trávicí soustavy, ve středověku se používal jako antidotum (protijed)

máta – stimuluje trávení, je dobrá proti nevolnostem, podporuje produkci žluči

pálivá paprika – podporuje trávení, povzbuzuje metabolismus

pepř – má slabé detoxikační účinky, podporuje apetit, zahřívá

saturejka – jak již bylo zmíněno, při konzumaci luštěninových jídel zmírňuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu

skořice – působí antisepticky, antibakteriálně, podporuje chuť k jídlu

šalvěj – snižuje pocení, má dezinfekční účinky

zázvor – podporuje trávení a chuť k jídlu, zahřívá

Zdroj: JOGADNES.CZ


Originální znění karty v EN:

Healing Herbs
Type: Attachment Sphere: Lore
Cost: 0

Attach to a [Lore] hero.
Action: Discard Healing Herbs and exhaust attached hero to heal all damage on 1 character.

Set: FoS Number: 109
Quantity: 3
Illustrator: Sara Biddle


Sdílej kartu s přáteli !

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.