Správce Gondoru (Steward of Gondor, ZS 26) byl ode dnů Pelendura dědičný úřad zastávaný potomky Húrina z Emyn Arnenu. Po té, co se král Eärnur ztratil v Minas Morgul, stali se ze Správců svrchovaní vládcové Gondoru. Přesto nikdy neseděli na trůně a nenosili ani korunu či žezlo. Pouze bílou hůlku a i jejich praporec byl bílý, bez označení (na rozdíl od královské zástavy s bílým stromem na černém poli). Nyní úřad zastává Denethor II., jeden z největších, nejmoudřejších a nejschopnějších Správců vůbec.

V době, kdy knížata elfů ztratila svou moc, trpaslíci se uzavírají do svých štol a Severní království je dávnou historií, není na západě mocnějšího vládce než právě Správce. To reflektuje naprosto klíčová a pro sféru Velení typická schopnost generovat suroviny a snadněji tak dosáhnout spojenectví či mít přístup k největším artefaktům Středozemě (rozuměj – vykládat karty spojenců, doplňků apod.). Zároveň tato karta poskytuje svému nositeli vlastnost Gondor, což v budoucnu najde lepší využití, jelikož v pozdějších Deluxe expanzích a 3. cyklu balíčku dobrodružství přibydou zajímavé Gondorské synergie (u nás v základní sadě je to vlastně pouze karta „Za Gondor!“ – For Gondor!, ZS 22).

Pečeť Správců psaná Tengwarem. Značí „Arandur“, jméno úřadu v quenijštině

Celý efekt karty tedy zní:

                                    Připoj k hrdinovi.
                                    Tento hrdina získává vlastnost Gondor.
                                   Akce: Vyčerpej Správce Gondoru a přidej do zásoby hrdiny s tímto titulem 2 zdroje.
 

Vzhledem k ceně tohoto doplňku (2) vidíme, že se karta vlastně „sama zaplatí“ již první kolo svého pobytu ve hře. A poté máme na stole nevyčerpatelnou pokladnici (jen pozor na karty Zrady! Často dokáží nepříjemně překvapit. Například efekt Stínu karty „Ovládán Stínem“ – Driven by Shadow, ZS 92 nebo „Lesní pavouk“ – Forrest spider, ZS 96). Zbývá otázka, jak jí co nejefektivněji využít.

 

Filmový Denethor II. (John Noble – jméno vskutku hodné Správce s holí a pečetním prstenem)

Klíčové je dostat kartu Správce Gondoru (Steward of Gondor, ZS 26) co nejdříve na stůl. K tomu nám pomůže, pokud použijeme maximum 3 karet v balíčku, čímž se zvýší pravděpodobnost přibrání. I když jde o Jedinečnou kartu, a můžeme tedy mít ve hře vyloženu pouze jednu, stojí opravdu za to (připravíme si tím i zálohu, kdyby došlo k nečekanému odhození Správce Gondoru v důsledku karet Zrady). Problémem však je, že v základní sadě jsou tyto velmi důležité karty jen dvě. Tedy pokud chcete Správce využít na maximum, tak bez „proxování“ či druhé sady se neobejdete. Také bychom měli v případě, že karta není na začátku v  naší ruce, pořádně zvážit možnost druhého pokusu líznutí (tedy využít tzv.”Mulligan“) a doufat, že protentokrát budeme mít více štěstí. Dalším krokem je našetření dostatku zdrojů – v případě dvou a více hrdinů ze sféry Velení můžeme Správce vyložit ihned, v případě přítomnosti pouze jediného zástupce Velení bychom jeho drahocennou surovinu měli šetřit, tak ať můžeme Správce vyložit hned v druhém kole. Jenže na koho?

V jednobarevných balíčcích není mnoho co řešit. Správcovstvím mohu pověřit kohokoli. Jako nejlepší volba se jeví hrdinové, kteří zdroje nějak dále využívají – například Aragorn (ZS 1) či Glorfindel (ZS 11). V dvojbarevných balíčcích se nabízí otázka – Má cenu přidat Správce Gondoru hrdinovi náležícímu sféře, která je zastoupena dvakrát a ještě tak zvýšit počet jejích zdrojů? Či podpořit sféru minoritně zastoupenou? Záleží samozřejmě na skladbě balíku a poměrném zastoupení jednotlivých sfér. Trn z paty nám ovšem vytáhnou karty s klíčovým slovem Píseň, s jejichž pomocí nás tento problém již nemusí trápit. Ale postupem času sami zjistíme, jaké zdroje jsou vlastně třeba a situaci se naučíme do budoucna odhadovat. Karty Písní zabírající místo v balíku vyměníme tedy za něco užitečnějšího. Dalším faktorem je ona přidaná hodnota v podobě faktoru „získává vlastnost Gondor“. Jak bylo již řečeno, otevírá to možnosti synergií – jako třeba zvyšování jak útoku, tak obrany díky karty „Za Gondor!“ – For Gondor!, ZS 22. Poslední věcí, kterou se můžeme řídit je tématičnost. Pro mě osobně je to hlavní část hry a tak se nikdy nestane, aby v přítomnosti samotného Denethora uzurpoval tento titul někdo jiný! (I když se tím připravuju o onu potencionální Gondor synergii). V případě balíčku trojbarevného bychom měli brát ohled na cenové zastoupení jednotlivých sfér (například karty ze sféry Vědění bývají obecně dražší) a zařídit se podle toho. Cenové zastoupení karet v balíčku je vůbec velice důležité. I když nejspíš díky Správci budeme mít možnost zaplatit i ty nejdražší karty, je dobré počítat i s možností, že se Správce do hry nedostane hned a obohatit tak balík i o nějaké levnější karty – případně takové, které zvyšují náběr karet (viz třeba Gléowine, ZS 62).

 

Přehled vládnoucích Správců

Celkově můžeme říci, že se jedná skutečně jen o základní kartu, která najde své uplatnění v jakémkoli balíčku a jejímu použití nám může zamezit snad jen ona tématičnost – přece jenom, takoví trpaslíci se nestávají Správcem Gondoru každý den.

Sepsal pro vás Speedy

 

 

Úpadek Gondoru za vládnoucích správců

Správci, kteří byli z počátku vždy volení z Mardilových potomků, se od vlády správce Pelendura stali dědičnými gondorskými vládci. Korunovační formule o tom, že správce pouze spravují království do návratu králů se brzy změnila v pouhá ceremoniální slova, neboť správci disponovali celou královskou mocí a jejich úřad byl dědičný.

Gondor se za vlády prvních správců zpočátku těšil ostražitému míru, kdy Sauronův duch ani prstenové přízraky jeho hranice neohrožovali. To se změnilo za panování Denethora I. ve druhé polovině 25. století, kdy nové plemeno skurutů napadlo Osgiliath, jež byl definitivně zničen a opuštěn. Hranice se gondorskému vojsku podařilo udržet na řece Anduině.

Za panování správce Ciriona však noví nájezdníci z východu, Balchotové, překonali Anduinu v oblasti Nehlubin a smetli gondorské obránce v Calenardhonu. Dobyvatele se podařilo porazit jen díky včasnému a nečekanému příjezdu Eorla Mladého a jeho jezdců ze severu. Vděčný Cirion daroval Seveřanům celou opuštěnou zemi Calenardhon, kde si Seveřani založili své království, v Gondoru známé jako Rohan. Eorl složil Cirionovi přísahu, v níž sebe i své potomky zavázal k přátelství vůči Jižnímu království a slíbil, že Rohanští vždy Gondoru na zavolání pomohou.

Za vlády devatenáctého správce Berena napadli Gondor tři obrovské flotily umbarských korzárů, podpořené skřety a zlými lidmy. Tuto invazi téměř nezvládli Rohirové, kteří byli na Dlouhou zimu zatlačeni do Helmova žlebu. Vláda posledních správců Belecthora II.,Túrina II. a Turgona byla charakteristická znovupovstáním Saurona. Tehdy uschnul Bílý strom v Minas Tirith, skřeti zpustošili Ithilien a vzplála Hora osudu.

 Zdroj: wikipedia

 

 

Originální znění karty v EN:

Steward of Gondor
Type: Attachment Sphere: Leadership
Cost: 2
Gondor. Title.
Attach to a hero.
Attached hero gains the Gondor Trait.
Action: Exhaust Steward of Gondor to add 2 resources to attached hero’s resource pool.

“It was commanded yesterday.” – Denethor, The Return of the King
Set: Core Number: 26
Quantity: 2
Illustrator: Empty Room Studios

Sdílej kartu s přáteli !

  11 thoughts on “Správce Gondoru (ZS 26)”

  1. Tak pokud je něco v LOTR LCG owerpowered – tak tohle je přesně ta karta 🙂 Klaymen navrhoval, že byhle místo toho aby dávala vlastnost Gondor, tuto vlastnost vyžadovala 🙂

  2. OP je bezesporu,už jen když se v prvním kole sama zaplatí.Spíše bych navrhoval aby produkovala 1 token za kolo…

  3. Ja som to nenavrhoval, len som sa stotoznil s nazorom niekoho ineho, ak sa nemylim tak som to videl prvykrat na forach FFG. Ale keby ten trait vyzadovala, tak by to potom bol ozaj tematicka karta. 🙂

  4. Přesně. Taky mi trochu vadí, že ten trait dává, a ne vyžaduje… Ale stejně ji vždycky dostane Denethor/Imrahil/Boromir, takže u mně by to asi nehrálo roli 😀

  5. Souhlasím s vámi. Je to dosti cenná karta v základní sadě a spíše by měla ten trait Gondor požadovat a ne udílet. Jak to ale vypadá v CZ verzi se překledači nesekli a i v originálním znění tedy EN je to tak správně: Attached hero gains the Gondor trait!

  6. Ano, dalo by se říci, že je to jeden z nejlepších doplňků. Na druhou stranu nevidím důvod proč její účinnost snižovat. Scénáře jsou podle mě docela těžké a je dobré mít alespoň nějakou hodně dobrou kartu, která opravdu může pomoci, když je krize.
   Co se týče návrhu vyžadování Gondoru, no možná by to mělo větší smysl … ale pravidla jsou pravidla 🙂

  7. SOUTĚŽ
   Nejlepší doplněk ze všech a vůbec bych si na vlastnosti karty nestěžoval, ba naopak 😀 Navíc zlatý vzhled Gondorského trůnu se správcovým křeslem hovoří jasně a výstižně o výjimečnosti tohoto doplňku ze sféry velení. Je to nejdůležitější karta, kterou mám vždy v hracím balíčku a snažím se ji vytáhnout již při přípravě hry. Její výjimečnost spatřuji především v tom, že mi umožňuje v sólo hře hrát s hrdiny různých sfér, neboť zdroje jsou základem hry, tak jako síla vůle v plnění úkolu. Navíc s kombinací hrdiny Aragorna společně s doplňkem Celebríanin kámen vyrábí zdroje i pro sféru ducha. V základní sadě není lepší náhrady a jediný kdo je schopen v takové míře vyrábět zdroje, je pouze Glóin ze sféry velení společně s doplňkem Sebezáchova ze sféry poznání za 3 zdroje, kdy záměrně bráním hrdinou Glóinem, abych získal zdroj za každý bod poškození a následným vyčerpáním Sebezáchovy mu vyléčil dvě zranění za kolo. Zde však hráč musí být velmi obezřetný, neboť má obranu pouze 1 a životy 4, takže síla útoku 5 mi hrdinu odstraní ze hry. Za mě tedy nejpovedenější doplněk za málo peněz 😀

  8. SOUTĚŽ

   Jak už zde zmiňuje zkušený Wallis 🙂 je to nej. doplněk v základní sadě. Bez tohohle doplňku v herním balíčku se téměř neobejdete. Navíc stojí jen 2 zdroje 🙂 Tento doplněk, zaručuje každé kolo 2 zdroje navíc. Dobré combo s doplňkem Celebríanin kámen na Aragornovi. Tím docílíme dostatek zdrojů, které lze čerpat jak na sféru velení, ale i na sféru ducha. Hrdina s doplňkem Správce Gondoru, získává také vlastnost Gondor.

  9. SOUTĚŽ
   Ako už píšu moji kolegovia hore, pravdepodobne najlepší doplnek v základnej sade. Svojim vyložením a vyčerpaním sa prakticky sám zaplatí a potom každé kolo dostávať 2 zdroje je podľa mňa neskutočny boost pre hráča. Takže ak máte len základnú sadu určite by som ho dala do balíčku 3krat.

  10. Mám jednu otázku. Když ve fázi 2 vyložím Správce Gondoru, můžu ho ještě v tomtéž kole vyčerpat a jeho zdroje použít na vyložení dalších karet? Díky za odpověď

  11. Ano, můžeš… Správce Gondoru je dobrý doplněk, který se defacto v témže kole sám zaplatí anebo můžeš zdroje použít hned na vyložení dalších karet. Lepší kartu na tvorbu zdrojů neznám 🙂

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.