Rating: 7.00/9. From 1 vote.
Please wait...

Stopař ze Severu (Northern Tracker, ZS 45) patří k těm dražším spojencům ve hře. Jeho vstupní cena, což jsou 4 zdroje z duchovní sféry, je opravdu poměrně dost vysoká. Tenhle spojenec však najde uplatnění v balíčcích, kde jsou minimálně 2 hrdinové z duchovní sféry nebo existuje jiná možnost, jak dostat spojence do hry na stálo,  anebo mít naboostovaný příjem.

Lze jej proto využít např. v modro-fialovém balíčku, pokud máme vyloženou kartu Správce Gondoru (ZS 26) a zdroje tedy nejsou pro nás žádný problém. Dále třeba v modro-zeleném balíčku, a to díky kombu karet hrdiny Elronda (2 cyklus 128) a doplňku Vilya (2 cyklus 137), kdy musíte zároveň obě karty vyčerpat a následně tak můžete do hry vložit vrchní kartu z vašeho dobíracího balíčku zadarmo, pokud to tedy pravidla umožňují. Tzn. pokud byste například již ve hře měli unikátního spojence Gléowina (ZS 62) a další karta by byl opět tento spojenec, tak jej nelze umístit, neboť ve hře nesmí být dvě stejné unikátní karty.

Stopař ze Severu je svými statistikami docela netypickou kartou pro duchovní sféru. Jeho hodnota síly vůle je pouze jedna a to je na modrý balíček opravdu poněkud velmi málo. Navíc nemá titul Rohan, přes který by se dala jeho síla vůle zvyšovat. Naopak zase ostatní ukazatele dělají radost. Hodnota dva pro útok a obranu jsou vítanou posilou, protože karty spojenců v duchovní sféře jsou pro tyto dva ukazatele značně poddimenzované (na rozdíl od síly vůle, kde je to naopak). Počet tří životů zase ukazuje, že jde o postavu, která leccos vydrží.

Co činí tohoto spojence opravdu zajímavým je jeho efekt Reakce, který významně posiluje hráčův potenciál plnit úkol.

Reakce: Poté, co je Stopař ze Severu vyslán plnit úkol, umísti 1 žeton postupu na každou lokaci v oblasti odhalení.

Vztahuje se pouze na karty lokací v oblastní odhalení, a to hned po připojení Stopaře ze Severu do výpravy. Pokud jsme tedy žetony postupu umístili na tyto lokace a následující odhalená karta z balíčku setkání je další lokace, tak toto kolo se na ní žetony postupu neumísťují, jelikož efekt Reakce tohoto spojence již proběhl.

Tento efekt patří mezi ty, které dovolují tzv. Lokační management. Je to schopnost ovlivňovat lokace nejen silou vůle ve fázi plnění úkolu, ale i dalšími efekty na kartách. Karty se schopnostmi lokačního managementu budou postupně přibývat a dobře zvládnutý lokační management je pro  některá dobrodružství jedna z cest, jak splnit daný scénář a zvítězit.

Stopařova schopnost je skvělá v tom, že jste schopni ovlivňovat lokace v oblasti odhalení. Pokud budete posílat tohoto spojence na úkol každé kolo, můžete efektivně prozkoumávat lokace přímo v oblasti odhalení a vyhnout se tak negativním efektům při cestování do lokací. Stopařův efekt reakce je limitován pouze tím, pokud by daná lokace byla imunní vůči efektům karet hráče, tak v tomto případě se žeton postupu na ni umisťovat nebude.

Přínos efektu Reakce tohoto spojence lze hezky demonstrovat, pokud z balíčku setkání do hry vstoupí například lokace Hnědé země (The Brown Lands, ZS 87) – ohrožení 5, vyžadovaný počet žetonů postupu 1, povinný efekt: Poté, co hráči cestují do Hnědých zemí, umísti na ně 1 žeton postupu. Po vstupu lokace do oblasti odhalení není potřeba do ní již cestovat, i kdybychom se ji přes její povinný efekt obratem zbavili, tak nám přece jen na 1 kolo blokuje místo pro aktivní lokaci.  Můžeme ji klidně nechat v oblasti odhalení a odcestovat do jiné lokace, neboť v dalším kole budou Hnědé země (The Brown Lands, ZS 87) prozkoumány díky vlastnosti Stopař ze Severu (Northern Tracker, ZS 45), kterého zapojíme do plnění úkolu a tak tato lokace odejde ze hry bez započítání svého ohrožení do vyhodnocení úkolu.

Stopař ze Severu (Northern Tracker, ZS 45) je proto vhodný proti kartám z balíčku setkání, které jsou vybaveny větším počtem lokací. Pokud se vám tedy podaří na stůl dostat oba dva stopaře, tak jejich zdvojený efekt Reakce je opravdu masivní a bude vám prozkoumávat lokace v oblasti odhalení jako na běžícím pásu. Výhodou této karty spojence jsou i velmi solidní hodnoty do obrany a útoku. Tato univerzálnost je ovšem vykoupena vyšší cenou.

Sepsal pro vás tarnow

 

Rangers_of_the_North

 

A kdo je to vlastně ten Hraničář?

Hraničář je svědomitý lesník a zdatný válečník putující pod širým nebem a nemající strach zastat se slabšího v bezpráví. Zručně ovládá svůj meč a zbraně na blízko, avšak stejně dobře umí zacházet i s dlouhým lukem. Hraničář musí být a je obeznámen se zákony přírody a snaží se podle nich žít smysluplný, šťastný a dlouhý život. Ví hodně o fungování lesa od zlomyslných stvůr, před kterými ochraňuje les až po přehlédnutelné bylinky, které mohou zastavit zákeřnou otravu nebo vyléčit hnisající ránu utrpěnou v bitvě. Hraničáři často ochraňují a vyvádějí z lesa ztracené a čestné rolníky, kteří byli napadeni zákeřnými a zlomyslnými lupiči či monstry nebo se dostali do nebezpečných situací v útrobách nelítostného a temného lesa. Pravidelně se vyskytují různí hraničáři, někteří jsou pro ostatní podivínští a tajuplní a druzí třeba budí pocit přirozeného respektu, avšak jejich přesvědčení a styly žití můžou být daleko rozdílnější, než se na první pohled může zdát. Existují hraničáři, kteří se plně oddali lesu a zvířatům žijící v lese, tito hraničáři kolikrát odmítají nosit kovové věci a zbraně a často opovrhují kontaktem s městy. A na druhou stranu tu jsou hraničáři, kteří chodí po kraji, starají se o les a sbírají informace z okolí, aby se s nimi mohli podělit s ostatním v místním hostinci.

Zdroj: Alteras

 

lord_of_the_rings__aragornJeden z nejznámějších hraničářů z tolkienových knih – Aragorn.

 

Originální znění karty v EN:

Northern Tracker
Type: Ally Sphere: Spirit
Cost: 4
Willpower: 1 Attack: 2 Defense: 2 Hit Points: 3
Dunedain. Ranger.
Response: After Northern Tracker commits to a quest, place 1 progress token on each location in the staging area.

“What roads would any dare to tread, what safety would there be in quiet lands, or in the homes of simple men at night, if the Dunedain were asleep, or were all gone into the grave?” – Aragorn, The Fellowship of the Ring
Set: Core Number: 45
Quantity: 2
Illustrator: Kristina Gehrmann

Sdílej kartu s přáteli !

  5 thoughts on “Stopař ze Severu (ZS 45)”

  1. mantiscz: jo karta je to super 🙂 Zrovna hraji první dobrodružství z třetího cyklu, kde je mechanika underworld. Zjednodušeně funguje tak, ve hře je několik možností, které ti pod lokaci můžou skrytě přiložit nepřítele. Jakmile je lokace prozkoumána, přiložení nepřátelé skočí do oblasti odhalení. Stopařova vlastnost je docela mazec, může se ti stát, že během jednoho okamžiku odmažeš z oblasti odhalení 2 lokace a navíc ještě silou vůle dáš i aktivní lokaci. A najednou na tebe skočí třeba 3-5 nepřátel 🙂 To jen tak …

  2. Aj ked je Stopar velmi uzitocny, v niektorych dobrodruzstvach (napr. Hills of Emyn Muil, alebo prve dobrodruzstvo z The Black Riders) je neocenitelny.

  3. SOUTĚŽ
   Nerad hraji velmi drahé spojence, jelikož zdrojů není nikdy dost, ale u Stopaře ze severu dělám vyjímku a své místo v balíčku si vždy zaslouží. Jeho reakce je více než užitečná, hlavně pokud se začnou kupit lokace. Ne jen v základní sadě, ale i později najde své využití.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.