No votes yet.
Please wait...

[RegUserOnly][/RegUserOnly]Trpasličí sekyra je doplnok zo sféry taktika, ktorý je s nami už od Základnej sady (CORE). Za dva zdroje získate nasledovné použitie:

Připoj k hrdinovi. Omezení.

Hrdina s Trpasličí sekyrou získá +1 útok. (+2 , pokud je tento hrdina Trpaslík.)

Takže funguje len na hrdinov a je to predmet s Omedzením, čiže musíte dávať pozor že komu ju dávate, ak máte takých predmetov viac – zatiaľ nič neobyčajné. Čo sa týka využiteľnosti, tam to je trochu obšírnejšie a nie úplne jednoznačné, tak poďme postupne.

Je obmedzená len na hrdinov, takže ak chcete posilniť spojenca, tam jasne vyhráva využitie doplnku Sekera z Trpasluje (Khazad-Dûm 7). Pre hrdinov netrpaslíkov ponúka silu útoku len 1 za cenu dvoch zdrojov. Ak máte prístup ku sfére Velení, tak Dúnadanská značka poskytne silu útoku +1 za cenu 1 zdroja a ešte môžete dať všetky tri kópie na jedného hrdinu a nemusíte sa trápiť s Omezením. V rámci sféry Taktika máte v Základnej sade doplnok Čepel z Gondolinu, ktorý sa viac oplatí ak bojujete s veľa Orkami a ešte pri ich zabíjaní získavate žetóny postupu. Doplnok Dagger of Westernesse (The Black Riders) poskytne za 1 zdroj silu útoku +1 na akéhokoľvek hrdinu a ak útočíte na nepriateľa s vyššiou hodnotou stretnutia ako je vaše ohrozenie, tak bonus stúpne na +2. Takže pre netrpaslíkov sa Trpasličí sekyra hodí ozaj len ak nemáte nič lepšie a na jej efekt je aj predražená.

Gimli je síce trpaslík, ale je to špeciálny prípad. On získava silu útoku zo svojich zranení, takže +2 bonus zo sekery (alebo +4 ak ich má dve) nemusí byť až také terno, keď môže mať na sebe jednu alebo dve Zbroje z citadely, kde každá mu pridá 4 životy. Stačí mu dať jeden alebo dva nebránené útoky (záleží od ich sily a aké sú efekty tieňa v scenári ktorý hráte) a hneď môže byť oveľa silnejší. Takže v jeho prípade ozaj závisí od okolností.

Pre ostatných trpaslíkov je celkom dobrá. Síce má alternatívu v podobe Sekery z Trpasluje (potom ako postava s tou sekerou zaútočí, nepriateľ dostane 1 zranenie), ale na rozdiel od nej je bezpečnejšia. Hovorím o prípade, keď by efekt Sekery z Trpasluje zabil nepriateľa, pretože keby nepriateľ umrel práve vďaka tomu extra zraneniu, nemohli by ste využiť reakciu Čepele z Gondolinu, alebo Legolasa – tie totiž vyžadujú zabiť nepriateľa priamo útokom.

Spísal pre vás klaymen

9d7b6b0413deb123711f6b230997bede

Dwalin a jeho sekyrky

Trpasluj

Trpasličí říše v Mlžných horách, pod trojicí hor: Caradhras (Barazinbar), Celebdil (Ziragzigil) a Fanuidhol (Bundušathur). Khazad-dûm bylo největší, nejslavnější a nejbohatší z království trpaslíků ve Středozemi. Bylo založeno nejstarším ze sedmi Otců trpaslíků, Durinem Nesmrtelným. Právě zde se nacházel nejcennější kov, mithril. Nejstarší části se nacházely na východě, kde byla také Hlavní brána ve velkém údolí Azanulbizar. Několik sálů za branou bylo od zbytku podzemí odděleno ohromnou propastí, přes kterou vedl jen jediný můstek. Dál se rozkládaly ohromné sály a dlouhé chodby hluboko pod horami. Později trpaslíci prokopali chodby až na druhou stranu hor, kde vytvořili západní bránu.

Obyvatelstvo Khazad-dûm se hodně rozšířilo na začátku Druhého slunečního věku, po zkáze Beleriandu, kdy sem přicházeli trpaslíci ze zničených královstvíNogrod a Belegost. Když byla na západ od Mlžných hor roku 750 D.v. založena elfská země Eregion, trpaslíci navázali s elfy přátelství, z kterého měly prospěch obě strany. Avšak když Sauron přišel se svými vojsky do Eriadoru, aby zničil Eregion a získal prsteny moci, roku 1697 D.v. se brány Khazad-dûm zavřely a trpaslíci již otevřeně nevycházeli. To je také ochránilo před zničením, které postihlo postihlo Eregion. Od té začali ostatní Khazad-dûm nazývat Moria – “černá propast”.

Dlouho potom žili trpaslíci v Khazad-dûm a rozšiřovali své bohatství a kutali stále hlouběji. To se jim však stalo osudným. Roku 1980 T.v. kutali hluboko pod Caradhrasem a tak vypustili z vězení jednoho z balrogů, který brzy nato zabil jejich krále Durina VI.. Trpaslíci neměli šanci se proti němu ubránit, a když o rok později zabil Durinova syna Náina, uprchli na sever, kde založili nově království Erebor. Do opuštěných síní Morie se rychle nastěhovali skřeti a stalo se z ní děsivé místo, kam se každý bál vkročit.

Když byl o několik století později Erebor vypleněn drakem, král Thrórbloudil se svými lidmi bez domova. Toužil však vidět starou trpasličí říši Khazad-dûm a tak se tam roku 2790 jen se svým starým přítelem Náremvydal. Skřeti však Thróra zabili a vysmáli se trpaslíkům. Poté, co se to od Nára dozvěděl Thrórův syn Thráin II., rozhodl se, že se musí pomstít, a tak začala v roce 2793 Válka trpaslíků a skřetů. Na pomoc Thráinovi přišli trpaslíci z celé Středozemě, protože potupa Thróra, hlavy Durinova rodu, rozzuřila všechny trpaslíky a vyvolala v nich touhu po pomstě skřetům. Bojovalo se dlouho, až byly všechny skřetí pevnosti v Mlžných horách zničeny, a trpasličí vojsko přišlo do Azanulbizaru, kde před branami Morie svedlo vítěznou bitvu se skřety. Tím byla Moria na nějakou dobu osvobozena od většiny skřetů, avšak trpaslíci se báli vstoupit dovnitř, protože v podzemí stále byl hrozný balrog.
Uplynulo mnoho let a roku 2989 přišel do Khazad-dûm odvážný trpaslík Balin, Thráinův příbuzný, se svou družinou. Prohlásil se Pánem Morie a nějakou dobu se mu dařilo, ale nakonec všichni zahynuli a trpasličí kolonie roku 2994 zanikla.

V roce 3019 vstoupilo do Morie Společenstvo Prstenu pod vedením čaroděje Gandalfa. Ten se pak také nakonec střetnul s balrogem na můstku u Východní brány. Po dlouhém souboji byl balrog poražen a síně Khazad-dûm byly tak konečně zbaveny tyrana, který děsil více než tisíc let. Jestli se potom našli trpaslíci, kteří by chtěli obnovit slávu Khazad-dûm, není známo.

Zdroj: ANGRENOST

Poučné video

Jak se vyrábí Gimliho sekera?

Zdroj: YOUTUBE


Originální znění karty v EN:

Dwarven Axe
Type: Attachment Sphere: Tactics
Cost: 2
Item. Weapon.
Attach to a hero. Restricted.
Attached hero gains +1 ATK. (+2 ATK instead if attached hero is a Dwarf.)

“But keep your bow ready to hand, and I will keep my axe loose in my belt.” – Gimli, The Two Towers
Set: Core Number: 41
Quantity: 2
Illustrator: Drew Whitmore

Sdílej kartu s přáteli !

    One thought on “Trpasličí sekyra (ZS 41)”

    1. SOUTĚŽ Tento doplněk v celku levný, protože za 2 zdroje možnost 2 body k síle útoku je vítaná pomoc. Kombo Gimli, kterému nechám dát zranění, aby sis zvýšil útok, a 2 tyto sekyry dávající 4 body k útoku si rád dopřávám a vychutnávám. K tomu Nečekaná odvaha a tank může zabít za 1 kolo 2 Sauronovy služebníky.

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.