No votes yet.
Please wait...

[RegUserOnly][/RegUserOnly]Vazal Pána větru (Vassal of the Windlord) je extrémně levný spojenec ze sféry taktiky, jehož pořízení vás bude stát pouhý jeden žeton z příslušného hrdiny. Za ten jeden žeton dostanete spojence s nulovou silou vůle, nulovou obranou a jedním životem, ale zato s útokem až tři. Postava má klíčové slovo střelec, což se dá v jeho případě interpretovat ne jako mistrovství s lukem, ale jako schopnost se díky křídlům snést nečekaně na nepřátele, které zahlédne i z veliké dálky. Díky tomuto klíčovému slovu může útočit i na postavy, které jsou ve střetnutí s vaším spoluhráčem. Podobně jako většina orlů, ani on nemůže mít připojeny doplňky s omezením.

Až dosud všechno v pořádku a rýsuje se nám vcelku zajímavý spojenec (za ten jeden zdroj docela silný). Věc má ale samozřejmě i jeden háček, a tím je právě jeho povinný efekt: Poté, co je vyhodnocen útok Vazala Pána větru, odhoď jej ze hry.

Jedná se tedy jen o jednorázového útočníka a útok je přitom to jediné, k čemu se dá na základě svých statistik využít. Ve většině případů tak bude sloužit jako obětní beránek pro útok nějakého silného nepřítele (a za cenu jednoho žetonu je k tomuto účelu jako stvořený) nebo pro jednorázový útok pro likvidaci nějakého mimořádně silného monstra, kterého se potřebujete zbavit co nejrychleji. Může jím být jakýkoliv obr, Nazgul nebo vojsko Haradských. Vazal Pána větru nemá ani žádný dovětek jako třeba Okřídlený strážce (Winged Guardian), u něhož se dá zaplatit jeden žeton zdrojů, aby se tomuto efektu dalo vyhnout. Vazal Pána větru tak zůstane obyčejným levným spojencem pro jedno použití.

Ve vakuu tedy tato karta nevypadá nijak zvlášť zajímavě, ale přesto se dá objevit celá řada vztahů mezi kartami, které ji vytáhnou vysoko nad průměr. Stačí zmínit jeho vlastnost Orel (případně Stvůra) a hned je znovu o čem psát. Jedná se tak o spojence, který je dohledatelný pomocí taktické události Přilétají orli (The Eagles Are Coming), která vám umožní projít pět vrchních karet svého balíčku a dát si na ruku všechny Orly, které naleznete. Pro sféru taktiky, která nemá příliš vlastních možností, jak nabírat kartu na ruku, se tato událost stává vítaným doplňkem, pokud máte orlů v balíčku dostatek. Další kartou pro využití zdánlivě omezeného vazalova potenciálu jsou Orli z Mlžných hor (Eagles of Misty Mountains). Velmi drahý spojenec (4 žetony) s vynikajícími statistikami (útok, obrana, síla vůle (!) 2 a 4 životy), který má reakci: Poté, co jiná postava s vlastností Orel opustí hru, můžeš její kartu připojit lícem dolů k Orlům z Mlžných hor. Za každou takovou kartu získávají Orli z Mlžných hor bonus +1 k útoku i k obraně. Jinou možností je například doplněk Podpora orlů (Support of the eagles) připojená k nějakému hrdinovi, jehož vyčerpání vám umožní vybrat orla a jeho útočnou nebo obranou hodnotu přidat k dotyčnému hrdinovi. Pokud zrovna Orli z Mlžných hor nejsou ve hře, může být Vazal vhodnou náhražkou pro vylepšení útoku hrdiny s doplňkem.

Navíc ve Vazalovi Pána větru se nám skrývá taková spící karta, jejíž použití ve správném balíčku není zdaleka tak omezené, jak by se mohlo původně zdát. Třetí cyklus balíčků dobrodružství totiž zavádí klíčová slova Battle (Bitva) a Siege (Obležení – obojí neoficiální překlad). Pokud karta úkolu má toto klíčové slovo (nebo jej získá prostřednictvím efektu nějaké karty), tak si postavy pro potřeby plnění úkolu započítávají nikoliv sílu vůle, ale útok (battle) nebo obranu (siege). Ve Vazalovi tak najednou máme naprosto excelentního průzkumníka, bez něhož si balíček v podobných scénářích nedovedete představit. Hráli byste v duchovní sféře spojence se silou vůle tři za jeden žeton zdrojů? Tak vidíte. Pointa je samozřejmě v tom, že v případě, že je Vazal vyslán plnit úkol, není absolutně žádný důvod jej odhazovat, takže zde funguje jako naprosto bezchybný průzkumník (až na ten jeden život).

Přiznám se, že Vazal Pána větru slouží ještě dlouho po svém uvedení v řadě balíčků využívajících taktickou sféru. V rámci první série dobrodružství byli orli nejsilnější možností, jak čelit „bitevním“ scénářům, panovala mezi nimi ohromná synergie (srovnejte s tehdejšími možnostmi Rohanů nebo trpaslíků, kteří byli také hojně zastoupeni) a i sám o sobě jako spojenec za 1 žeton poslouží orel dobře jako oběť nebo jednorázový bonus k útoku jiné postavy. O klíčových slovech Battle a Siege už řeč byla, takže v jeho případě se opravdu jedná o podstatného spojence, které skutečně využijete v širokém spektru scénářů.

Sepsal pro vás Libor

orli

Označení Vazal

Označení vazal pochází z lenních vztahů, které tvořily podstatu feudálního státu zejména ve středověké Evropě. Vazal bylo označení pro osobu, které lenní pán (též označovaný jako vrchní vlastník nebo senior), propůjčil léno k užívání. Lénem mohla být půda, úřad, hodnost nebo právo. Vazal měl právo léno užívat jen se souhlasem lenního pána, kterému byl navíc vázán řadou povinností, například poplatky či vojenskou službou. Souhrn povinností vazala vůči lennímu pánu se označoval jako „věrnost“ (lat. fidelitas) a jejich porušení bylo důvodem k odnětí léna.

Zdroj: WIKIPEDIA

O Pánu větru

Gwaihir, známý jako Pán větru, byl nejrychlejším z velkých orlů na konci třetího věku. Byl potomkem velkého Thorondora patřil mezi přátele čaroděje Radagasta, který jej poslal na pomoc Sarumanem uvězněnému Gandalfovi. Orel odnesl Gandalfa ze zajetí v Železném pasu do země Rohan, kde čaroděj získal koně Stínovlase.

Podruhé pomohl Gwaihir Gandalfovi po jeho souboji s balrogem, kdy smrtelně vyčerpaný čaroděj ležel na vrcholku Durinovi věže. Gwaihir tehdy Gandalfa odnesl z vrcholku Zirakzigilu do Lothlórienu.

Gwaihir se svým bratrem Landrovalem a dalšími orly přilétli pomoci vojskům Svobodných národů do bitvy u Morannonu. Po pádu Saurona odnesl Gwaihir doprovázen Landrovalem a rychlým Meneldorem čaroděje Gandalfa k hroutící se Hoře osudu. Zde orli z ohňů bořící se hory vynesli hobity Froda a Sama.

Zdroj: WIKIPEDIA

Gandalfův útěk ze Železného pasu

Zdroj: YOUTUBE


Originální znění karty v EN:

Vassal of the Windlord
Type: Ally Sphere: Tactics
Cost: 1
Willpower: 0 Attack: 3 Defense: 0 Hit Points: 1
Creature. Eagle.
Ranged. Vassal of the Windlord cannot have restricted attachments.
Forced: After an attack in which Vassal of the Windlord attacked resolves, discard Vassal of the Windlord from play.

Set: TDM Number: 98
Quantity: 3
Illustrator: Anna Christenson

Sdílej kartu s přáteli !

    One thought on “Vazal Pána větru (MM 98)”

    1. Môj obľúbený spojenec, ktorého hrám takmer v každom balíku so sférou taktiky. Lacná karta, ktorú som napríklad v cykle Trpasluj využíval na zradu Propadliště.

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.