Jedná se o jednu ze dvou zajímavých lokací označující (ne)určitě a jen tak všeobecně břeh velké řeky Anduiny. Setkat se s nimi můžeme hned v prvním balíčku dobrodružství po Základní sadě (core setu) Pána prstenů LCG s názvem Hon na Gluma, obě jsou v balíčku po dvou kopiích.  Označené jsou ikonkou Gluma, takže jsou specifické pouze pro daný scénář a v jiném dalším je už v balíčku setkání nezakombinujeme. Když se podíváme na karty lokací podrobně: jak Východní břeh (HnG 18), tak i Západní břeh (HnG 19) jsou vyobrazeny jak jinak než řekou a nádherným panoramatem na oba dva břehy – na východním kromě planě vidíme v pozadí Mlžné hory a na západním zase nechvalně proslulý Temný hvozd. Obě jsou tedy nádherně malované od Cristi Balanescu a nechávají nás nahlédnout zase o něco o něco hlouběji do krásně Středozemě.

Pojďme se nyní ale podívat na staty obou karet. Jsou téměř totožné. Přináší 3 ohrožení do oblasti odhalení, co je poměrně dost na to jak se karty lokací mírumilovně tváří, a 3 žetony postupu stačí k jejich prozkoumání, což je cajk. Jen se liší tedy nepatrně ve znění povinného efektu s tím rozdílem, že mají účinek na jiný druh karet.  Východní břeh (HnG 18) nám hráčům přikazuje, pokud je jako aktivní lokace, je vykládání spojenců z ruky o 1 zdroj dražší daného typu, zatímco Západní břeh (HnG 19) zase má efekt na doplňky a události opět jsou o 1 zdroj dražší daného typu. Nevím proč zrovna mají tyto lokace takové efekty na  hráčovu zásobu zdrojů, ale prostě tak to je. Divné ale nepřekvapující. Prostě to berete jako součást scénáře a užíváte si především panoramatem. Ano, karty jako lokace jsou především svým ohrožením v oblasti odhalení nepříjemné, ale po vycestování do nich jejich efekty ne zas tolik nepříjemné a po 1-2 kolech se jich v klidu zbavíte. Podívejme se však na jejich společný trait Říční luhy, na které má vliv třeba zrada Záplavy (HnG 23). Ta nám nejenom, když se objeví, způsobí 1 zatracení a přinese náporem další nepříjemnou kartu do hry, ale dokáže odstranit všechny uložené žetony postupu na lokaci právě s tímto traitem. Ne, že bychom na oba dva břehy potřebovali zrovna hodně žetonů, ale je to prostě zrada (pohroma). Další působení na trait Říční luhy má třeba lokace Starý brod (HnG 15), kdy po přiřazení k nepříteli má stínový efekt, který nám přikazuje odhodit tolik spojenců s natištěnou cenou nižší než je počet lokací právě s tímto traitem ve hře.

Když se podíváme na stíny obou karet břehů, jsou oproti ostatním statům na kartách přece jen trochu více odlišné. Východní břeh (HnG 18) má efekt podobně jako nepříjemní Vrrci: pokud hráč nekontroluje alespoň 1 hrdinu s připojeným doplňkem stopa, vrací se automaticky nepřítel po tomto střetu zase do oblasti odhalení. Tzn. kousne a zase se stáhne do bezpečí. U lokace Západní břeh (HnG 19), tj. zase: pokud hráč nekontroluje alespoň 1 hrdinu s připojeným doplňkem stopa, má nepřítel v tomto útoku dvojnásobnou základní hodnotu. Tzn. že třeba Mordorští lovci (HnG 21) nám půjdou více po krku, i když nemáme u sebe žádné stopy. Oba stínové efekty lokací jsou každopádně nepříjemné a není radno je podceňovat.

Co se týče tedy závěrem? Karty lokací jsou sice krásně malebné, ale pro mě jejich názvy jsou moc všeobecné. Mám raději když se popisuje konkrétně třeba Starý brod, Mlžné hory atp. a ne jen “východní a západní břeh” tj. široký pojem. Je pravda, že scénář odkazuje na toulky podél břehu Anduiny, ale furt je to široký pojem. Jinak efekty nic moc, ale beru to jako zpestření při toulkách krajinou.

Sepsal pro vás Tom Bombadil


O velké řece Anduině

Největší řeka na severozápadě Středozemě. Její tok začínal na severu Rhovanionu, kde vznikala soutokem dvou řek: Sivé, pramenící v Šedých horách, a Táhličky, přitékající z Mlžných hor. V dobách Éothéodu se řece po soutoku říkalo Táhlá. Odtamtud pokračovala dál jižním směrem. Na horním toku byla Anduina nejrychlejší a měla největší spád. Protéhala přes Skalnatý brod a Starý brod a tento úsek končil až v Kosatcových polích, kde kdysi bývalo jezero, ale v pozdějších dobách se řeka rozlévala tvoříc bažiny, do kterých od západu přitékala Kosatcová řeka.
Z tohoto místa pokračoval dál střední tok Anduiny, která se stáčela nejprve mírně k západu, a když z levé strany přibrala vody Celebrantu, tak na jihovýchod. Protékala mezi Dol Guldurem a Lórienem, a když se dostala na rozlehlé pláně jižně od Temného hvozdu, tak tvořila dva velké západní záhyby, zvané Severní a Jižní Nehlubiny. Tam byla řeka široká a mělká a toto místo se několikrát stalo terčem nájezdníků, usilujících o vpád do Gondoru nebo Rohanu.
Od Nehlubin pokračovala Velká řeka dál na jih, tvořila peřeje Sarn Gebir, protékala monumentální soutěskou Argonath a za ní se rozlévala v jezero Nen Hithoel, které bylo na konci uzavřeno trojicí pahorků: Amon Hen na pravém břehu, Amon Lhaw na levém břehu a mezi nimi skalnatý ostrov Tol Brandir. Těsně za nimi náhle řeka padala Rauroským vodopádem z vysoké skalní stěny do nížin Nindalfu. Tam do ní z pravé strany přitékala Entva, tok Anduiny se stáčel k jihovýchodu, po pravé straně se rozkládalo Gondorské území Anórien a po levé Severní Ithilien. Řeka protékala okolo ostrovu Cair Andros, stáčela se znovu na jih a směřovala k Osgiliathu, starému hlavnímu městu Gondoru, kde se zleva vlévala Morgulduina, a za ním následoval záhyb k jihozápadu, kde se Anduina dostávala do blízkosti Minas Tirith. Potom následoval poslední úsek toku, kde řeka tekla nejprve k jihu, a pak opět k jihozápadu, míjela přístav Pelargir a vlévala se do Moře velkou deltou Ethir Anduin.

Zdroj: ANGRENOST


Originální znění karty v EN:

 The East Bank
Type: Location
Encounter Set: The Hunt for Gollum
Threat Threshold:
Threat Strength: 3 Quest Points: 3
Riverland.
While The East Bank is the active location, ally cards cost 1 additional matching resource to play from hand.
Shadow: If you do not control at least 1 hero with a Clue card attached, return this enemy to the staging area after its attack resolves.

Set: THFG Number: 18
Quantity: 2
Illustrator: Cristi Balanescu


Sdílej kartu s přáteli !

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.