Po divokém střetnutí se skupinou zlobrů jste narazili na orla – žalostně poraněného a na pokraji smrti. Jeho zranění nelze v divočině vyléčit, a tak jste se rozhodli dopravit jej do Rhosgobelu k čaroději Radagastovi Hnědému, který může být jeho jedinou nadějí.

V přípravě hry scénáře Putování do Rhosgobelu (balíček dobrodružství prvního cyklu – Stíny Temného hvozdu) umístíte lokaci Rhosgobel do oblasti odhalení a první hráč se ujme orla Wilyadora se dvěma zraněními. V druhé části úkolu se mohou hráči na začátku fáze průzkumu podívat na 3 karty z balíčku střetnutí, jednu si zvolit, odhalit ji a umístit do oblasti odhalení. Cenou za tuto Reakci (na začátek fáze) je poranění orla o dalších X životů, přičemž X je počet hráčů. Každá karta, jejíž efekt nějak vyléčí Wilyadora, je odhozena ze hry. Ve třetí části už jen zjistíte, nakolik byla vaše snaha úspěšná. Každý Athelas, který kontrolujete, vyléčí orlovi 5 zranění. Pokud je orel zcela vyléčen, vyhráli jste, v opačném případě se vám orla vyléčit nepodařilo.

Ústředním bodem celého příběhu při Putování do Rhosgobelu je tedy pomoc poraněnému orlu Wilyadorovi. Jen si vzpomeňte, jak vám orlí letka vydatně pomáhala u Skalbalu, a tak neexistuje jiné řešení, než pokusit se orla zachránit. Orel je představován kartou cíle v podobě pomocníka s traity Stvůra a Orel, jehož kontroly se ujímá vždy první hráč. Wilyador tak asistuje na vaší cestě za svojí vlastní záchranou a můžete ho používat jako průzkumníka, obránce i útočníka, zcela podle libosti. Nicméně s jeho zátěží to nechce přehánět, protože orel to je řádně potlučený a jakákoliv činnost může jeho stav řádně zhoršit.

Postupně se horšící stav je představován jeho Povinným efektem, kdy na konci každého kola dostává Wilyador dvě nová zranění, a jakmile opustí hru, celý výprava končí neúspěchem. Žádným efektem mu nelze vyléčit více než 5 zranění, čímž je vyloučeno příliš jednoduché řešení v podobě celého vyléčení u Umění Imladris (Lore of Imladris). Každá karta, jejíž efekt je použit na zlepšení orlova stavu, musí opustit hru. Tento efekt neplatí jen na Umění Imladris, které tak neodchází na odhazovací balíček, ale i na charaktery se schopností léčit, jako je kupříkladu Glorfindel ze základní sady. Jeho použití by se tak rovnalo ztrátě hrdiny. Když hrajete s balíčkem pro pokročilou variantu Putování do Rhosgobelu, můžete připojit Shot From the Sky (AJtR 7, zatím není v CZ) a Noxious Supplies (AJtR 8, zatím není v CZ) k Wilyadorovi , ačkoli je na něm text „Nelze připojit doplňky“. Balíček dobrodružství totiž pro Putování do Rhosgobelu definuje zákaz doplňků takto: „Hráči nemohou Wilyadora zahrát ani mu předat doplněk.“ Protože hráči tyto doplňky nehrají ani nepředávají (připojují se na základě karty setkání), lze je tedy připojit k Wilyadorovi (viz FAQ).

Poradit si s ošklivými ranami uprostřed divočiny není nic jednoduchého, a tak se hrdinové rozhodnou, že orla dopraví do Rhosgobelu za čarodějem Radagastem. Rhosgobel je ve hře ztvárněn unikátní lokací, která je ve hře od samého začátku, ale je možné do něj cestovat až v okamžiku, kdy jste se dostali přes první část scénáře. Ta tedy představuje vaši cestu k sídlu čaroděje. Dokud se k němu nedostanete, Wilyadorova zranění není možné žádným způsobem léčit a orel vám tak postupně chřadne pod rukama. Jakmile dospějete do Rhosgobelu, můžete začít využívat léčitelské Umění Imladris (pouze 5 vyléčení) či jiné efekty, které orlův stav vylepší. Kromě toho se také vydáváte do okolí a hledáte lístky Athelasu.

Athelas je představován další kartou cíle a v balíčku střetnutí je obsažen celkem čtyřikrát. Podle toho, jak moc se vám zdá, že se orlův čas krátí, můžete se pokusit celé hledání urychlit tím, že za cenu dalšího poranění orla použijete Reakci karty úkolu 2B tak, jak byla popsána na začátku článku. K získání Athlesu se musíte zbavit karty, která byla Athelasu přidělena jako její stráž, a vyčerpat hrdinu pro jeho sebrání. Jakmile se vám povede položit na kartu 2B poslední chybějící žeton, dojde k rozuzlení. Třetí část Návrat do Rhosgobelu je už jen uzavřením příběhu, kdy každý Athleas vyléčí Wilyadorovi 5 zranění, a pokud máte Athelasu dost a orel není zraněn, povedlo se vám jej zachránit. V opačném případě hru prohráváte.

Jako vždy platí, že pokud si nechcete nechat poradit a vše si vyzkoušet a přijít si na to sami, dál raději nečtěte. Pro ty, které zajímá, co je na daný scénář důležité mít v balíčku pojďme zkusit rozluštit tuhle zapeklitou otázku. Putování do Rhosgobelu patří k těm scénářům, které vyžadují speciálně vyladěný balíček. Jednoznačně potřebujete sféru vědění kvůli Umění Imladris, protože samotný Athelas rozhodně nestačí. Sféra vědění dává přístup i k dobírání karet na ruku, což je další nezbytnost, abyste se k léčícím kartám dostali. Poněkud kontroverzní otázkou je, zda používat i druhou léčící kartu, která přibude do vaší sbírky v cyklu Trpasluj, a to Léčivé byliny (Healing Herbs). Osobně si myslím, že její cena 0 a zdvojnásobení počtu karet umožňujících plné (tzn. za 5 životů) vyléčení Wilyadora až příliš snižuje náročnost tohoto scénáře. Při Nightmare módu podobnými skrupulemi rozhodně netrpím, protože tady už se ohledy a rytířství nenosí ani na jedné straně, ale pokud chcete mít toto dobrodružství opravdu napínavé, stále existuje možnost nechat Léčivých bylin v šanonech. Ohledně léčení je třeba nemyslet jen na orla, ale i na sebe, protože potlučených charakterů bude za chvíli plný stůl, tudíž Dcera Nimrodel (Daughter of the Nimrodel) by si cestu do balíčku měla určitě najít v maximálním možném počtu.

Možná si říkáte, kde je Radagast, o kterém se toho zpočátku v dobrodružství hodně namluvilo. Využít ho můžete v podobě pomocníka, který na sebe sbírá žetony zdrojů podobně, jako kdyby byl hrdinou. Tyto žetony může použít pro placení karet s vlastností Stvůra, jako jsou právě v tomto scénáři tolik potřební Orlové. Jako akci také může utratit libovolný počet svých zdrojů, aby nějakým Stvůrám vyléčil odpovídající počet zranění. Problémem může být jeho „gandalfovská“ cena, ale pokud se vám jej povede vynést relativně včas, dá se použít na doléčení Wilyadora těsně před splněním druhé části scénáře. Jen je třeba připomenout, že po použití této své schopnosti na Wilyadora musí Radagast opustit hru.

Sepsal pro vás Libor


Orli

Orli byli nejušlechtilejší ze všech zvířat. Byli to oblíbení ptáci Manwëho a on od nich získával zprávy. V Prvním věku je vedl Thorondor, největší ze všech orlů – rozpětí jeho křídel bylo 54 m, v dalších pak Thorondorovi synové Gwaihir a Landroval. Další známý orel je Meneldor. Orli byli dlouhověcí, ne-li nesmrtelní.


Originální znění karty v EN:

Wilyador
Type: Objective
Encounter Set: A Journey to Rhosgobel
Creature. Eagle.
No attachments. The first player gains control of Wilyador, as an ally.
Forced: At the end of each round, Wilyador suffers 2 damage.
Wilyador cannot be healed of more than 5 wounds by a single effect. If Wilyador leaves play, the players have lost the game.

Set: AJtR Number: 64
Quantity: 1
Illustrator: Taufiq & Julia Laud

Sdílej kartu s přáteli !

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.