[RegUserOnly][/RegUserOnly]Dalším nepřítelem, který stojí za zmínku ze Základní sady (Core setu) je Žalářník z kobek (Dungeon Jailor). Jedná se o skřeta z Dol Gulduru, který hlídá podzemí pro nás z knihy i filmového Hobita známé pevnosti, ve které se poprvé střetl Gandalf se Sauronem. Povinný text na kartě jasně říká, že pokud jsou hráči neúspěšní na úloze, musí zamíchat 1 kartu cíle (tedy Gandalfovu mapu, Pochodeň v kobkách či Klíč stínu) a teď pozor!, která leží v oblasti odhalení (nikoliv, jež má hrdina již na sobě) zase do balíčku setkání. Žalářník se tedy projevil jako opravdový hlídač a zašantročil nám dlouho hledaný cíl zase do temného podzemí, tedy do labyrintu spletitých chodeb a kobek . Samozřejmě nikde se na kartě nepřítele nepíše, že povinný efekt se nedá zrušit (momentálně mě nenapadá vhodná karta, která by rušila povinné efekty).

Ohrožení 1 ani útok 2 nejsou nijak závratné hodnoty, byť obrana 3 a počet životů 5 už vzbuzuje lehce větší respekt. A právě v tomto scénáři je žalářník docela i nepříjemný soupeř, když zvážíte, že máte jednoho hrdinu v kobce a počet dalších postav vyčerpaných, ať už byly na úloze nebo se bránily proti jinému nepříteli. Klíčový pro průběh hry může být ale opět právě jeho povinný efekt (Forced effect). V případě, jak už jsme si řekli, že je žalářník v oblasti odhalení a hráči nebyli v tom kole úspěšní na průzkumu, je jeden z volných cílů zamíchán zpět do balíčku střetnutí. A pak už záleží jen na štěstí či smůle, kdy se dotyčná karta, kterou nutně potřebujete ke splnění úkolu, zase vrátí do hry. Pokud zůstane uhnízděná na dně balíčku nebo dokonce odejde na odhazovací balíček jako karta stínu, může být tento jeden neúspěch skličující  a vy jako pitomec budete pořád bloudit kobkami, dokud vás skřeti nedostanou nebo nepohltí ohrožení.

Není to jednoduché dohrát tento scénář Útěk z Dol Guldur až do konce, když vám tento kazišuk dělá jen potíže. Ještě, že jako stínová karta je bez efektu a v balíčku setkání je jen ve 2 kopiích. I tak nepodceňujte štěstí a rychle z kobek ven!

Pokud jej cestou udoláte, můžete si připočítat krásných 5 bodů k celkovému vítězství 🙂

Sepsal pro vás Gandalf

Tiziano_Baracchi-Dungeon_Jailor

Dol Guldur

Dol Guldur, v překladu ze sindarštiny hora černé magie, nebo také Amon Lanc je starobylá pevnost v Temném hvozdu. Kdysi bývalo hlavním městem silvanských elfů známé právě jako Amon Lanc, ale když se kolem roku 1000 Třetího věku vrátil Sauron, pevnost zabral a elfy vyhnal, přičemž se z Amon Lanc stal Dol Guldur.

Knižní zpracování

Nekromantova pevnost
Sauron se zde usídlil na stovky let. Temnota se postupně šířila celým Zeleným hvozdem, až mu místní začali říkat Temný. Okolí znalo síly v pevnosti pouze pod pojmem Nekromant, což bylo označení pro lidského čaroděje, schopného oživit mrtvé. Roku 2845 zde byl uvězněn Thráin a byl mu odňat poslední ze sedmi prstenů. Bílá rada se dlouho obávala, že Nekromantem je Sauron, který tam nabíral síly, ale její vůdce, Saruman se snažil veškerým zásahům zabránit. Gandalf ale jejich obavy roku 2850 Třetího věku potvrdil a našel umírajícího Thráina, jenž mu dal mapu a klíč k tajným dveřím Ereboru. Až roku 2941 Třetího věku Bílá rada zakročila, když Saruman konečně souhlasil s útokem. Sauron, jenž ještě nebyl dost silný, aby se jim postavil, pevnost opustil a zamířil do Mordoru. Za deset let sem však poslal tři nazgûly, aby to zde opět převzali.

Válka o Prsten
Ve válce o Prsten nazgûlové s armádami skřetů útočí na Lórien a na Lesní říši, a způsobí velké škody, jenže jsou poraženi. Elfové dobyli Dol Guldur a ten se stal znovu hlavním městem, tentokrát východního Lórienu.

Filmové zpracování

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)
Radagast si všiml, že Zelený (Temný) hvozd zahalila temnota, a od ptáků se dozvěděl, že pochází z Dol Gulduru. Vydal se tam tedy a byl napaden Černokněžným králem Angmaru, ale ubránil se, zahnal ho a uzmul mu dýku. Následně se ale zjevil Nekromant a Radagast raději uprchl.

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)
V pevnosti se shromažďuje armáda skřetů a vrrků, včetně nazgûlů a obávaného velitele Azoga a jeho syna Bolga. Sauron chce, aby Azog přestal pronásledovat Thorinovu skupinu, proto tím úkolem bledý skřet pověří syna Bolga. Poté, co Gandalf a Radagast ve Vysokých skalách najdou prázdné hroby po nazgûlech, dojde jim přesně, jak se věci mají a vydají se tam. Když stanou před pevností, Gandalf pošle Radagasta za Galadriel a vydá se tam sám. Najde Thráina a spolu pokračují, dokud je nenapadne Azog. Oba nakonec utečou, ale před východem čeká Sauron, zabije Thráina a zajme Gandalfa. Armáda skřetů společně s Azogem vyrazí k Ereboru.

Hobit: Bitva pěti armád (2014)
Bílá rada půjde vysvobodit Gandalfa, přičemž jsou obklíčeni devíti nazgûly a po jakémsi zranění neznámého původu se Galadriel snaží Gandalfovi pomoci. Rada by se měla utkat se Sauronem a vyhnat ho (film ještě nevyšel, informace jsou na základě traileru a knižního příběhu).

Zdroj: POSTAVY.CZ

Video

Záchrana Gandalfa z Dol Gulduru

Zdroj: YOUTUBE.COM

lotr-lcg-threatdial


Originální znění karty v EN:

Dungeon Jailor
Type: Enemy
Encounter Set: Escape from Dol Guldur
Threat Threshold: 38
Threat Strength: 1 Attack: 2 Defense: 3 Hit Points: 5
Dol Guldur. Orc.
Forced: If Dungeon Jailor is in the staging area after the players have quested unsuccessfully, shuffle 1 unclaimed objective card from the staging area back into the encounter deck.
Victory 5

Set: Core Number: 101
Quantity: 2
Illustrator: Tiziano Baracchi

Sdílej kartu s přáteli !

  6 thoughts on “Žalářník z kobek (ZS 101)”

  1. Super článek, ale není to scénář “Útěk z Morie”, ale “Útěk z Dol Gulduru” ….:)

  2. SOUTĚŽ: Vypadá to jako dost otravná karta, kde prvek náhody (kam zamíchá do balíčku setkání) hraje až moc velkou roli.

  3. Co když chci vrátit kartu cíle, která je stále hlídaná? Co se stane s kartou která cíl hlídá?

   1. Odpověď je ve FAQ. Efekt žalářníka zamíchá všechny karty cílů, jak volné tak i hlídané. tzn. strážci jsou zamíchány společně s cíly znovu do balíčku setkání.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.