No votes yet.
Please wait...

[RegUserOnly][/RegUserOnly]Zářezy, nebo-li po anglicku Keeping Count, patří mezi jednu z mála karet doplňku, o které lze s čistým svědomím říct, že je téměř nehratelná. Překážek pro zařazení do balíčku je hned několik a níže si je představíme. Text na kartě doplňku ze sféry taktiky, který v balíku hráče můžeme nalézt hned ve třech kopiích za nulovou cenu zní:

Připoj k hrdinovi. Nejvýše 1 na hrdinu.

Hrdina s tímto doplňkem získává +1 do útoku za každý žeton zdroje na jiné kartě Zářezy, který je vyšší než počet žetonů zdrojů na této kartě.

Povinné: Poté, co hrdina s tímto doplňkem zaútočí a zničí nepřítele, dejte na tuto kartu 1 žeton zdroje.

Abychom mohli tuto kartu doplňku z prvního balíku dobrodružství s názvem Brána Rudohoru (tedy 2.cyklus = Trpasluj) vůbec začít používat, musíme mít ve hře hned alespoň dvě kopie. Samotná karta ve hře má totiž pouze pasivní povinný (forced) efekt, tedy náběr žetonů zdrojů na kartu. Tu ovšem neuplatníme, dokud se do hry nedostane druhá kopie, která právě o počet takto získaných zdrojů na kartě zvyšuje hodnotu útoku druhého hrdiny.

Ve hře Pán prstenů LCG je hned několik karet, které sami o sobě nemají vůbec smysl a musí být zahrány hlavně v kombinaci s další kartou. Nicméně jsou to většinou karty, které přinášejí do hry nemalé bonusy. Namátkou můžeme uvést pár příkladů – karty, které jsou taktéž podmíněny další kartou:

Elrondův prsten – Vilja

LOTR_LCG_14_Cards_CZ27

Tato karta neutrálního doplňku sama o sobě nemá žádný pořádný efekt. Pokud ji ovšem přidáme na hrdinu Elronda, situace se rázem otočí o sto osmdesát stupňů. Vilya demonstruje jeden z důvodů, proč je karta Zářezy (Keeping Count) obtížně použitelná ve hře.

Prvním důvodem je tedy, že vyžaduje ve hře právě ony dvě kopie. Doplněk Vilya (SaP 137) na rozdíl od toho při nalíznutí na ruku má možnost se připnout na Elronda, jelikož je jako hrdina ve hře hned od začátku.

Druhý důvod si budeme demonstrovat na této kartě doplňku z Against the Shadow:

Hraničářův luk

ffg_ranger-bow-aoo

 

Hraničářský charakter nemusí být ve hře hned od začátku (pokud chcete, jsou tzv.ranged i hrdinové), nicméně rozdíl oproti kartě Zářezy (Keepeng Count) je v tom, že v balíčku hráče bude tento trait zastoupen rozhodně vícekrát než jen třikrát. Tedy šance na zahrání Ranger Bow (neofic.Hraničářský luk) je o několik řádů větší než u Zářezů.

Ve hře jsou daleko užitečnější karty, které přinášejí okamžitý efekt. Proč tedy čekat na něco, co může a nemusí přijít? Není výhodnější dát do balíčku kartu, která přinese okamžitý efekt a pomáhá obratem hned na začátku při vstupu do hry?

Ve sféře taktiky je opravdu velké množství karet, které mohou pomoci i jinak, ale tahle se sem moc nehodí! Pokud by Zářezy (Keeping Count) byly ve sféře vědění nebo duchovní, tak by se s oběma přivřenýma očima dalo o ní alespoň trochu uvažovat, že všechny tři kopie založím do svého balíčku. Jediným důvodem by bylo, že tento typ karet prostě není až tak moc ve hře zastoupen. Nicméně pro sféru taktiky jde o něco – jako nošení dříví do lesa.

Sepsal pro vás tarnow

Zářezy Legolase vs Gimli při bitvě o Helmův žleb

Něco málo o Gimliho zářezech

Později Gimli prokázal svoji odvahu v bitvě o Helmův žleb, kde soutěžil s Legolasem o to, kdo zabije víc skřetů (Gimli zvítězil se 43, Legolas měl 42). V bitvě také zachránil život Éomerovi a postupně se z nich stali velcí přátelé.

Po bitvě byl nadšen krásou Třpytivých jeskyní Aglarondu v Helmově žlebu a přemluvil Legolase, aby slíbil, že se sem po válce vrátí. Gimli mu na oplátku slíbil, že s ním půjde do Fangornu, a obě tato místa pak skutečně navštívili, což dokazuje jejich přátelské pouto. Jejich přátelství bylo tak velké, že dokonce jezdili na jednom koni, jménem Arod, kterého jim zapůjčili Rohirové.

Spolu s Legolasem a Aragornem se vydal na pomoc Gondoru skrze Stezky Mrtvých. Zatímco Dúnadani překonali svůj strach, protože byli zvyklí následovat své velitela Aragorna, a Legolas žádný strach z Mrtvých necítil, Gimli pociťoval neskutečnou hrůzu vstoupit do podzemí. Přesto Gimli cestu uskutečnil, a ačkoli se pro svůj strach cítil zahnaben, překonání sebe sama bylo opravdovým hrdinstvím.

Zdroj: WIKIPEDIA

 

Originální znění karty v EN:

Keeping Count
Type: Attachment Sphere: Tactics
Cost: 0

Attach to a hero. Limit 1 per hero.
Attached hero gets +1 [Attack] for each resource token on another copy of Keeping Count that is above the current number of resource tokens on this card.
Forced: After attached hero attacks and destroys an enemy, place 1 resource token on this card.


Set: TRG Number: 5
Quantity: 3
Illustrator: Mark Tarrisse

Sdílej kartu s přáteli !

  6 thoughts on “Zářezy (BR 5)”

  1. Nevím, zkoušel jsem zatím jen jednou a dalo by se říci, že mi na hrdinovi byla celkem na h*** , takže příšte ji asi vyřadím 🙁

  2. Mám ji v trpasličím balíčku a zatím posloužili vskutku výborně proti Trollům ze Skalbalu. Věřím, že dobře poslouží i na další tuhé potvory.
   Jen s těmito kartami pak nestačí jeden Core set a jeho žetony! 🙂

  3. V trpasličím balíčku bych to spíš řešil přes Erebora Battle Master i po erratech je to furt jistotka.

   http://www.cardgamedb.com/index.php/lotr/lord-of-the-rings-card-spoiler/_/dwarrowdelf/the-long-dark/erebor-battle-master-tld

   Tak pokud bychom se na to dívali jako na vylepšení se kterým se nepočítá, tak proč ne. Hodně záleží, kdy do hry vstoupí první karta a jestli přistoupí i druhá. Mě se dycky stalo, že buď nebyla ani jedna nebo jen jedna. Protože se na tu kartu nemůžu spolehnout, tak je s širším cardpoolem už do balíčku vůbec nedávám.

  4. Tato karta ma vyhodu pri questoch s keyword Battle (myslim ze prve sa objavili v druhom saga rozsireni o Hobitovi) – kde sa nequestuje silou vole ale utokom. Ide o to, ze dat jednu kopiu na hlavneho bijaka a druhu (prip. tretiu) na dalsieho hrdinu ktory bude questovat. Bijak bude robit svoju robotu a tym bude zosilnovat silu utoku pre hrdinu co questuje, cim ho zlepsi. Ale samozrejme ide o to dostat obe kopie do hry dostatocne skoro, atd.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.