Zbroj z Citadely (Citadel Plate) je doplnok zo sféry Taktika (tactics) v Základnej sade. Cena 4 žetóny zdrojov je síce trochu vysoká, hlavne zo začiatku hry, ale jej efekt to viac ako vynahrádza.

Je použiteľná len pre hrdinov a patrí medzi Obmedzené (Restricted) predmety, teda žiaden hrdina nemôže mať viac ako dva také predmety so sebou. Pridáva 4 životy, čo je viac ako skvelá správa pre hociakého hrdinu, ktorý funguje ako obranca. Taktiež sa hodí ľubovoľnému hrdinovi používanému na výpravy ako ochrana proti efektom kariet ako napr. Skřeti z Dol Gulduru (Dol Guldur Orcs, ZS 89), ktorí po odhalení udelia 2 zranenia ľubovoľnej postave účastniacej sa výpravy.

V hre sú však traja hrdinovia, pre ktorých je táto zbroj extra výhodná. Ide o otca a syna, Glóina a Gimliho (ZS 3 a 4) a rytiera Gondoru, Beregonda (Heirs of Númenor 5). Glóin dokáže absorbovať viac zranenia a premeniť ho tak na zdroje (jeho schopnosť je že za každý žetón zranenia ktorý dostane, získa 1 žetón zdrojov). Gimli zasa dostáva +1 do útoku za každý žetón zranenia čo má, teda ak má na sebe dve Zbroje z Citadely, môže mať v krajnom prípade útok vyšší až o 8! Beregond má pre zmenu pasívnu vlastnosť, že zbroje a brnenia zahrané naňho stoja o 2 zdroje menej, čiže Zbroj z Citadely ho stojí len 2 zdroje. Ak je v tandeme s iným hrdinom zo sféry Taktiky, tak môže získať túto zbroj už v prvom kole hry a pridať tak ku svojej impozantnej hodnote obrany (4) aj 8 životov, čo z neho spraví skvelého obrancu.

Varovanie na záver. V niektorých dobrodružstvách (questoch) sú tieňové efekty, alebo zrady, ktoré spôsobujú odhodenie doplnkov. Pokiaľ má hrdina vybavený Zbrojou z Citadely, ktorý má viac zranenia ako ma uvedené na svojej karte (teda je nažive len vďaka efektu Zbroje z Citadely) o ňu prísť, tak v tom momente umiera.

Spísal pre vás klaymen

elfí stráž

Bojové zbraně a zbroje ve Středozemi

Nejstarší popisy bojové výzbroje nejsou příliš podrobné, ale existují některá vodítka. V dávných dnech, kdy elfové podnikali výpravy na západ do Valinoru, je Vala Oromë zásoboval zbraněmi, aby jim pomohl bránit se proti Morgothovým stvůrám. Zde je konečně zmínka o zbraních, ale není jisté, zdali bylo zahrnuto i brnění. Existují zmínky o elfech nosících zbraně ve Valinoru (meče, kopí a luky). Je napsáno, že během Melkorova pobytu ve Valinoru, když předstíral pokání, radil Noldor, že by bylo dobré nosit brnění a zbraně. Protože v Silmarillionu je napsáno, že trpaslíci z Belegostu jako první vyrobili brnění ze spojených kroužků, domníváme se, že elfové ve Valinoru nosili šupinové brnění. Tolkien se zmiňuje o “rybí zbroji” (to jest šupinové brnění, ale samozřejmě by to mohl být i barvitý popis kroužkové zbroje) v pozdějších zápiscích – a šupinové brnění je jedna z nejstarších forem brnění. Není pochyb, že vzhledem k tomu, že jsou v něm ‘oděni’ plazi a ryby, tento vzor brzo začali napodobovat kováři. Vala Ulmo je popsán, jak je oděn v těsně padnoucím kabátci jako obrovská ryba ve svém krunýři, když se zjevuje Tuorovi v Nevrastu.

Dále je v Silmarillionu napsáno, že trpasličí kováři z Belegostu i Nogrodu vyzbrojili sindarské elfy v Thingolově říši:

… Thingolovy zbrojnice byly zásobeny sekerami a kopími a meči, vysokými přilbami a dlouhými kabátci z lesklých kroužků; neboť trpasličí kroužkové tuniky byly vyrobeny tak, že nerezivěly, ale vždy zářily, jako čerstvě vycíděné.

V Nedokončených příbězích je také napsáno:

Nyní měl Thingol v Menegrothu hluboké zbrojnice, naplněné obrovským bohatstvím zbraní: kov opracovaný jako rybí šupiny a zářící jako voda při měsíci, meče a sekyry, štíty a helmice, vykované samotným Telcharem nebo jeho mistrem, starým Gamir Zirakem, či dosud ještě zručnějšími elfími řemeslníky. Neboť některé věci, jež obdržel darem a přišly z Valinoru, byly vytvořeny Fëanorem v jeho mistrovství, v němž ho nepřekonal žádný z řemeslníků po zbytek dnů světa.”

Toto dokazuje obraz elfích či trpasličích bojovníků z Prvního věku, oděných v kroužkových tunikách a vysokých kuželovitých helmách, nosících své smrtící zbraně spolu se štítem nebo obouručně. Obzvláště zmiňovaný je kovář Telchar z Nogrodu. Mezi jeho díla patří Dračí přilba z Dor-lóminu, nůž Angrist a meč Narsil (který byl později elfy z Imladrisu překován v Andúril). V eseji O trpaslících a lidech Tolkien poznamenal, že trpaslíci zásobovali Otce lidí válečnou výzbrojí.

S návratem vyhnaných Noldor do Středozemě nastalo shromažďování obrovské armády pro války s Morgothem. Noldor se bez pochyb naučili tajemství výroby kroužkové zbroje od trpaslíků (se kterými byli tehdy ještě přátelé). Při líčení pádu Gondolinu je popsán seznam zbroje vyrobené v tomto městě Noldor: “… a lid byl zaměstnán kováním všemožných mečů a seker, kopí a bodců a tvorbou kroužkových košilí, přileb a štítů…” Hodně podrobností je v Pádu Gondolinu i pozdější práci O Tuorovi a jeho příchodu do Gondolinu, kde jsou popisovány zbraně (včetně luků, jimiž se elfové tak proslavili) a brnění bojovníků Gondolinu a jejich dekorace.

Poté Tuor spatřil, že na zdi za trůnem visí štít a nádherný kroužkový kabátec, a přilba a dlouhý meč v pochvě. Kabátec zářil, jako by byl vytepán z čistého stříbra a na slunci se leskl jako zlato. Ale štít měl pro Tuora zvláštní tvar, neboť byl dlouhý a dole se zužoval; jeho pole bylo modré, ale ve středu byl emblém bílého labutího křídla… Sundal štít a shledal ho lehkým a oproti jeho očekávání snadno ovladatelným; jak se zdálo, byl vyroben ze dřeva, a to elfí kováři pokryli pláty kovu, silnými a přesto tenkými jako vlas, čímž byl ochráněn před poškozením.

Tato citace je názorným příkladem znamenitých zbraní ukovaných Noldor. Noldorský lid vyráběl meče, jejichž čepele zářily chladným světlem, když byl nepřítel blízko; čím jasnější bylo světlo, tím byl nepřítel blíže. Tyto elfí meče byly také známy pro svou neuvěřitelnou ostrost. Tři nejslavnější noldorské meče byly Vrahomlat (ukut Turfonem, později byl jeho nositelem Gandalf), jeho druh Skřetodrv a samozřejmě krátký mečík Žihadlo Bilba Pytlíka.

Další důležité narážky jsou v Silmarillionu v Bitvě nespočetných slz:

Fingon si nasadil svou bílou přilbu a zazněla fanfára, a celé hithlumské vojsko se vrhlo z kopců v náhlém útoku. Záře tasených noldorských mečů byla jako oheň…” … A gondolinští byli silní a oděni ve zbroji, a jejich šiky zářily jako řeka oceli ve slunci“.

V líčení Bitvy nespočetných slz je zmínka o zvyku trpaslíků nosit spolu s přilbou velkou odpornou masku, která je chránila v soubojích s draky. Více informací je v popisu Dračí přilby Dor-lóminu v Nedokončených příbězích:

“Přilba byla vyrobena z šedé oceli zdobené zlatem a byly na ní vyryty runy přivolávající vítězství, měla moc chránit toho, kdo ji nosil před zraněním a před smrtí, protože meč, který do ní ťal, se zlomil, a střela, jež ji zasáhla, odskočila. Vyrobil ji Telchar, nogrodský kovář, jehož díla byla proslulá. Měla hledí (po způsobu těch, která požívali trpaslíci ve svých kovárnách, aby si chránili oči) a tvář toho, jenž ji nosil, budila děs v srdci těch, kdo ji spatřili, sama však byla chráněna před střelami a ohněm. Na vrcholku měla vyzývavě nasazen pozlacený obraz hlavy draka Glaurunga; byla totiž vyrobena krátce po tom, co poprvé vylezl z Morgothových bran…”

dragon helm
Dračí přilba Dor-lóminu

Několik poznámek o elfích lucích: Noldor z Gondolinu měli mnoho skvělých lukostřelců. Sindarší elfové z Doriathu používali dlouhé luky, jak je vidět na příkladu Belega Cúthaliona. Jeho jméno znamená Silný luk, a byl proslulý mezi strážci Doriathu díky tomu, že měl nejmocnější dlouhý luk, Belthronding. Zelení elfové z Ossiriandu zřejmě používali také dlouhé luky. Velmi úspěšně je použili na trpaslíky, kteří vydrancovali Menegroth a snažili se vrátit do Modrých hor. Krátké luky se bez pochyb používaly také. Existují zmínky o lučištnících na koních, jako např. Noldor, kteří drželi hlídku v Morgothově říši. Když Glaurung, Otec Draků, poprvé vyšel ven, lučištníci na koních ho obklíčili a probodli jeho kůži mnoha střelami, protože jeho krunýř ještě nedosáhl úplné tvrdosti. Protože je téměř nemožné používat dlouhé luky koňmo, dá se odvodit, že se k tomuto účelu používaly krátké luky.

O výzbroji nepřítele existuje několik zmínek. Tradiční zbraní skřetů byla šavle, ale v oblibě měli i kopí se širokým ostřím, protože se o nich Tolkien několikrát zmiňuje. To samozřejmě nevylučuje širokou paletu dalších zbraní a bez pochyb bojovali se sekerami, palcáty, luky. Brnění skřetů, přestože bylo méně kvalitní něž u svobodných národů, muselo být také účinné. Beleg požádal Thingola o dobrý meč předtím, než vyrazil hledat Túrina, protože Beleg neměl v tu chvíli meč, který by byl schopen snadno proniknout skřetí zbrojí.

V Druhém věku pokračoval vývoj zbraní. V Númenoru vytvořili například pružné ocelové luky. Tolkien také popisuje druh númenorejské helmy nazývané Karma, která se skládala z na sebe navrstvených plátů kovu, pokrytých obarvenou kůží, jež dávala helmě podobu ryby. Samozřejmě lze předpokládat, že když Númenorejci měli takové vybavení, tak Noldor – jejich učitelé- měli zbraně ještě mnohem lepší. Příklad númenorejského kovářského umění je vidět na čepelích ve tvaru listu z Mohylových vrchů, které vynesl z kobky Tom Bombadil. Pochvy těchto krátkých mečů byly z černého kovu, pokrytého rudými drahokamy.

Příchod Třetího věku znamenal pokles vlivu elfů na celou Středozem. Trpaslíci z Durinova domu v Ereboru stále vyráběli nejlepší zbraně a pancíře, jaké bylo možné najít. Mitrilová kroužková košile pro elfího prince, kterou ale získal Bilbo, je nejlepším příkladem. Nemohly jí proniknout šípy, což znamená, že oka byla tak těsná, že nedovolila projít ani nejužším hlavicím šípů. Mitrilová ocel musela také být tak pevná, že znemožňovala ohnutí kroužků nebo jejich otevření silou. Košile byla poseta drahokamy a měla pás z perel a křišťálu. Bilbo také získal lehkou přilbu zajímavého vzhledu. Byla z tvarované kůže a zespodu byla vyztužena kovovými obručemi. Tolkien nakreslil nádhernou ilustraci Šmaka ležícího na hromadě pokladů v Osamělé hoře. Můžete zde vidět příklady nejlepších zbraní a brnění Třetího věku Středozemě: Kroužkové kabátce a kónické přilby, štíty a kopí, sekery (nejoblíbenější zbraň trpaslíků) a meče. Thorinovi trpaslíci se sešikovali, vybaveni sekerami a bojovali v Bitvě pěti armád. Je také poznamenáno, že Thorin použil luk z rohoviny, když vystřelil šíp na posla z Jezerního města. Poněvadž byla Osamělá hora situována na východě, byl tento luk nejspíše známkou nějakého východního vlivu. Lidé z Jezerního města používali dlouhé luky, takže od nich tento vzor nemohl pocházet. Možná to jednoduše byl typ trpasličího luku. Bohužel není dostatek informací k tomu, abych nemusel jen hádat. Trpasličí zvyk z dávných dnů nosit ohavné válečné masky – zdá se – zmizel, ledaže by tento obyčej byl blízký pouze trpaslíkům z Modrých hor. Větev Durinova lidu, která žila v Železných horách, používala obrovské motyky (obvykle obouručně) jako hlavní zbraň a jako alternativu nosili krátké meče a štíty. Také oblékali punčochy ze zvláštní kovové síťoviny, jejíž výroba byla jejich tajemstvím.

Zdroj: Masterpaja

Originální znění karty v EN:

Citadel Plate
Type: Attachment Sphere: Tactics
Cost: 4
Item. Armor.
Attach to a hero. Restricted.
Attached hero gets +4 Hit Points.

“Go to the armouries of the Citadel, and get you there the livery and gear of the Tower.” – Demathor, The Return of the King
Set: Core Number: 40
Quantity: 2
Illustrator: Fredrik Dahl Tyskerud

Sdílej kartu s přáteli !

  3 thoughts on “Zbroj z Citadely (ZS 40)”

  1. jojo… dobrá kartička. Není nad to mít o pár živutků navíc kór proti silnému nepříteli jako je třeba zlobr

  2. Dík za varování, klaymen. To jsem chtěl vědět, když sem hrál Gimlim a jeho zbrojí /tedy 6 zranění. Pak prisla karta stínu že mám odhodit doplněk, nevěděl jsem co s tím. Takže jsem byl de facto mrtev, jelikož jsem přišel o zbroj… Karty zrady jsou svině! A to jsem se radoval jak jsem to s hobity krásně dohrál do konce:'(

  3. SOUTEZ:
   Tak povedzme si to rovno, kto ide bojovat bez poriadnej zbroje nema asi vsetkych pat doma pohromade. Zbroj z Citadely je pomerne draha ale spravne zvoleny Spravce Gondoru nema problem zaplatit majstrovi kovacovi za tento majsterstyk. Kombo s Gimlim moze z tohoto fuzaca urobit nenormalnu mlaticku a s Denethora tanka ktoreho zabit je vyzva aj pre najsilnejsieho Sauronovho patolizaca. A teraz si predstavme ze moze hrac pouzit dve kopie karticky. Takze okrem kyrysu aj holene, okrem helmy aj chranice predlaktia, narameniky,rukavice, suspenzor….hrdina moze s takouto vybavou kludne spavat.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.